تکنولوژی

تعریف توکن مثلی و توکن غیر مثلی

تعریف توکن مثلی و توکن غیر مثلی

توکن NFT یک دارایی دیجیتالی است که اشیاء دنیای واقعی مانند آثار هنری، فایل‌های موسیقی، محتوای درون بازی و فیلم‌ها را نشان می‌دهد. آنها به صورت آنلاین خرید و فروش می شوند، اغلب با ارزهای رمزنگاری شده، و به طور کلی ­NFTها مانند ارزهای دیجیتال رمزگذاری می شوند و حق مالکیت اشیاء دنیای واقعی به صورت دائمی روی محصول ثبت می شود NFT ها دو دسته توکن مثلی و توکن غیر مثلی هستد

توکن غیر مثلی :

توکن NFT، از انواع دارایی های رمزنگاری یکتا یا unique است و علامت ‌اختصاری عبارت   Non-fungible token می باشد. ارزهای رمزنگاری مانند بیت کوین، اتریوم و دیگر آلتکوین ها از اموال مثلی یا قابل تعویض هستند. ولی واحدهای NFT دارای خصوصیات منحصر به فردی هستند که آن را از واحدهای دیگر رمزارزها جدا می کند. در اصطلاح به واحدهای NFT غیر مثلی می گویند.
برای درک مفهوم NFT ابتدا باید فرق میان مثلی ‌بودن با غیر مثلی بودن یا قابل تعویض بودن با تعویض ناپذیر بودن توضیح داده شود.
در علم اقتصاد، اگر هر کالا یا دارایی که واحدهای آن با یکدیگر قابلیت ‌تعویض کردن را داشته باشند، به آن دارایی مثلی یا قابل تعویض‌ یا Fungible گفته می شود. در این دارایی ها نمی توان ارزش واحدی را بر دیگری ارجح دانست یا آن را کمتر تلقی کرد.
جهت درک توکن های NFT می توان از این مثال کمک گرفت. به طور مثال شخصی جهت خدمتی که انجام داده بایستی صد هزار تومان بگیرد. این مبلغ را می توان به صورت ده اسکناس ده هزار تومانی، یا دو تراول پنجاه هزار تومانی پرداخت نمود.

این مقاله هم به شما پیشنهاد می شود

آلت کوین چیست؟

مفهوم توکن غیر مثلی در حوزه ارزهای رمزنگاری چیست؟

یک توکن غیر مثلی که توکن NFT گفته می شود، در زمره دارایی دیجیتال محسوب می شود که نادر و یونیک بوده و در یک بلاک چین سپرده و یا انتقال داده می‌شود. توکن ‌‌های NFT‌ مشتمل بر داده های هویتی یکتایی در قراردادهای هوشمند خود می باشند. این داده ها باعث تمایز آنها از یکدیگر است و برای همین نمیتوان به طور مستقیم با توکن دیگری جایگزین نمود.
از انواع توکن ‌های غیر مثلی اقلامی به قرار زیر را می توان برشمرد. کاراکترهای بازیهای رایانه ای، عناصر موجود در یک کلکسیون، شاهکارهای هنری دیجیتال، بلیط های فستیوال های مختلف، نام دامنه وب سایت ها، حتی یک اتومبیل منحصر به فرد که به صورت یک توکن درآمده است.
نحوه تملک توکن های غیر مثلی در یک بلاکچین درج می گردد. همانگونه که می دانید بلاکچین یک دفتر کل یا لجر دیجیتال است که اطلاعات در آن نگهداری می شود. داده های ذخیره ‌شده بر روی بلاکچین بین تمامی پردازنده های متصل به شبکه بلاکچین، به صورت ‌اشتراکی قرار می گیرد و قابل دستکاری نیست. با توجه به موارد امنیتی و عدم تغییر اطلاعات در بلاکچین، می توان مالکیت یک توکن غیر مثلی را متصور شد.
توکن های رمزنگاری غیر مثلی مشابه ارزهای رمزنگاری مطرح مانند بیت کوین و یا اتریوم قابل نگهداری در کیف پول های دیجیتال بوده و امکان انتقال دارند. مالکیت یک توکن  NFT متعلق به صاحب کیف پولی است که دارای کلید خصوصی می باشد. اینگونه توکن ها دارای سه مشخصه ویژگی می باشند که تفاوت آنها از ارزهای رمزنگاری را نشان می دهد. این مشخصات در زیر آمده است:

در یک نگاه

 

یونیک بودن:

هر یک از توکن های غیر مثلی مشخصه خاص خود را دارند که در هیچ توکن دیگری وجود ندارد. فرض کنید یک بنای خاص با ساختار و نمای خاصی در آدرس به خصوصی در یک شهر وجود دارد، حال اگر توکن یا نمادی از این خانه نیز ساخته شود، توکن آن هم یونیک خواهد بود.

کمیاب بودن:

واحدهای توکن را می توان به تعداد نامحدود تولید نمود ولی به طور معمول توکن های غیر مثلی در تعداد محدود و حتی تنها یک عدد تولید می گردد.

قادر به تقسیم یا جدا شدن نیست. هر ارز رمزنگاری از نوع مثلی قابلیت تقسیم شدن دارد، به عنوان نمونه می توانید یک هزارم بیت کوین را خرید کنید و لازم نیست یک بیت کوین را یکجا خریداری نمایید. در عوض توکن ‌‌های NFT‌ را نمی توان‌‌ تقسیم کرد و فقط به ‌صورت یک واحد مجزا قابل انتقال است. برای نمونه نمی‌توان قسمتی از یک بلیط را خریداری نمود.

دیگران هم این مقاله را پسندیدند

ربات چت جی پی تی

با پیدایش اینترنت دارایی های دیجیتالی غیر مثلی زیادی ایجاد شده و در فضای مجازی کاربرد زیادی پیدا کردند. به عنوان نمونه کاراکترهای بازی های رایانه ای را می توان ذخیره نمود یا خرید بلیط را توسط اینترنت انجام داد. توکن ‌های غیر مثلی نوع پیشرفته تری از دارایی های دیجیتال غیر مثلی می باشند. به چه دلیل این توکن ها ساخته شدند. باید گفت این توکن ها دارای دو سودمندی اساسی هستند که در ادامه به آنها پرداخته می شود:

اولین سودمندی:

توکن ‌‌های NFT‌  مالکیت حقیقی دارند. شما مالک واقعی دارایی های دیجیتالی غیر مثلی نیستید. به عنوان مثال بلیط اینترنتی خریداری شده شما می تواند توسط فروشنده بلیط کنسل گردد. در یک بازی رایانه ای می توانید کاراکتری را مالک شوید ولی در محیط خارج از بازی از این کاراکترها نمی توان استفاده نمود. در اپلیکیشن های شبکه اجتماعی می توانید اکانتی برای خود ایجاد نمایید ولی مالک واقعی این اکانت همان موسسه تولید کننده اپلیکیشن می باشد.
از آنجا که توکن ‌‌ NFT‌ توسط تکنولوژی بلاکچین ثبت و توزیع می گردند، کاربران دارای مالکیت حقیقی هستند. جهت فهم بهتر، در نظر بگیرید که یک گروه خاص از یک سند مالکیت بازدید کرده و عکسی از آن برای خود نگه دارند، هیچ شخصی از روی تقلب نمی تواند ادعا کند که این سند از آن اوست، زیرا تمامی جمع یک کپی از آن سند را دارند.

دومین سودمندی:

توکن ‌‌NFT‌ امکان نقل و انتقال و مبادله دارند. توکن ‌های غیر مثلی را می‌توان به راحتی در کیف پول های دیجیتالی نگهداری کرد و در معاملات صرافی ها وارد نمود. بازارهای مختلفی برای خرید و فروش NFT وجود دارد: Nifty Gateway  MakersPlace ، SuperRare ، OpenSea ، Decentraland و Rarible تنها تعدادی از بسیاری از این موارد هستند. توسط این توکن ها می توان در این بازارها بلیط و داراییهای دیگر را به فروش رساند یا از دیگر کاربران خریداری کرد.

گیاهان آپارتمانی

توصیه های کاربردی برای گیاهان آپارتمانی


نحوه جلوگیری از پشه و حشرات گیاهان
گیاهان آپارتمانی جایگزینی نسبتا آسان و کم هزینه جهت نگهداری به جای باغبانی در فضای باز به ساکنان آپارتمان ارائه می دهد. به طور کلی، مراقبت از گیاهان آپارتمانی دردسرها و خطرات نگهداری از گیاهان بیرون را به همراه ندارد.
با این حال، ممکن است هنگام مراقبت از…1Commentبه روز شده:1402-04-19

Read more

روش نگهداری گل

روش نگهداری گل آپارتمانی


آبیاری گل های آپارتمانی
یکی از مهمترین فاکتور های روش  نگهداری  گل های آپارتمانی آبیاری به موقع گیاه است . البته آبیاری گیاهان به چند عامل بستگی دارد ، نوع گیاه ، شرایط گیاه ، موقعیت جغرافیایی ، دمای هوا و موقعیت زمانی و … بستگی دارد . با توجه به اینکه گل های آپارتمانی…0Commentsبه روز شده:1402-04-19

Read more

نقش گیاهان در طراحی دکوراسیون داخلی


نقش گیاهان آپارتمانی یکی ازالمان های تزئینی مهم به شمار می رود.  باید به آن توجه ویژه داشت به دلیل اینکه می توانند نمایی زیبا و چشم نواز برای محیط شما خلق کند.  بطور ذاتی به دلیل علاقه انسان به طبیعت و ، ما به استفاده از آن ها در محیط خانه های خود تمایل…1Commentبه روز شده:1402-04-15

Read more

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *