خانه وخانه داری

نگهداری و پرورش آلوئه ورا در خانه

نگهداری و پرورش آلوئه ورا در خانه

نگهداری وپرورش آلوئه ورا امروزه در خانه وباغ به یک امر رایج تبدیل شده ودر کنار زیبایی این گیاه به عنوان یک گیاه جهت مصارف آرایشی و زیبایی قابل استفاده میباشد و از این رو نگهداری و پرورش آلوئه ورا مورد اهمیت قرار گرفته است تا گیاهی شاداب وسالمی را پرورش دهید و جدای از بحث استفاده خانگی وشخصی به دید تجاری هم میتوانید به نگهداری وپرورش این گیاه نگاه ویژه ای داشت .

 بسیاری از افراد که گیاه آلوئه ورا را در منزل نگهداری می کنند، به جز بهره بردن از زیبایی این گیاه بی دردسر و ساده از برگ های آن برای زیبایی پوست خود استفاده می کنند و برای نگهداری وپرورش آلوئه یک سری نکات را لازم است بدانید مجله ارگ در این مقاله سعی کرده بصورت خلاصه به پرورش این گیاه بپردازد.

طریقه نگهداری و پرورش آلوئه ورا

گل آلوئه ورا گیاهی شبیه به کاکتوس می باشد که با نام های صبر زرد و در هندوستان به نام آیورودا شناخته می شود و شرایظ نگهداری و پرورش آن بسیار اسان می باشد. این گیاه به پای ثابت سالن زیبایی، تراس یا گلخانه های خانگی تبدیل شده است و خواص درمانی زیادی دارد و به صورت خوراکی و موضعی مصرف می شود.

دمای مناسب گل آلوئه ورا

گل آلوئه ورا گیاهی است که بیشتر در منطقه های گرم سیری و خشک پرورش می یابد. این گیاه به دمایی بین 17 تا 24 درجه سانتی گراد نیاز دارد و در گرما و سرمای شدید آسیب می بیند. لازم به ذکر است که گیاه آلوئه ورا به سرما مقاوم است ولی باتوجه به آبکی بودن ساقه گیاه مراقب باشید سرما زیاد ویخ زدگی باعث آسیب جدی میشود و به اصطلاح گیاه شما یخ زده میشود و خراب .

اگر دوست دارید در خانه گل آلوئه ورا نگهداری نمایید بهتر است به دمای نگهداری آن توجه کنید.

آل یاری گیاه آلوئه ورا

کاربرد هوش مصنوعی (AI)

هوش مصنوعی و کاربرد آن

آبیاری گیاه آلوئه ورا

نگهداری آلوئه ورا به آب یاری بسیار وابسته است. گل آلوئه ورا را در 12 یا 14 روز یک بار زمانی که خاک این گیاه کاملا خشک شد آبیاری نمایید

میزان آب دهی به گل آلوئه ورا باید طوری باشد که آب از زهکش گلدان خارج نگردد و اگر آب در زیر گلدانی جمع شد سریع آن را تخلیه نمایید زیرا آب اضافه باعث فاسد و رخراب شدن ریشه می شود.

گیاه الوئه ورا باتوجه به برگهای گوشتی و آبکی که آب در ان ذخیره میشود به کم آبی مقاوم میباشد و آب یاری زیاد خاک سنگین عدم شن در خاک ، زه کشی نامناسب ،ماندن آب در زیر گلدان و مرطوبی همیشگی خاک باعث خرابی وپوسیدگی ریشه گیها آلوئه ورا میشود وبه این نکات توجه کامل داشته باشید تا گیاهی سرحال و سبز گوشتی داشته باشید.

ترفندهای عکاسی پرتره

کود مناسب گیاه آلوئه ورا

از کود قوی و یا انواع نیمه قوی برای پرورش گیاه آلوئه ورا استفاده نمایید. زمانی که خاک حاصل خیز نیست، باید کود نیمه قوی را در هر ماه یک بار از ابتدای فصل بهار تا آخر تابستان، به گیاه داد. کود های ارگانیک و یا کود های گرم را برای گیاهان کاشته شده و در محیط بیرون، می توان استفاده کرد.

کودهای مناسب جهت کشت صنعتی و باغچه ای جهت گل دهی فسفر بالا 10-40-10 از ابتدای بهار تا ابتدای پاییز با غلظت کم استفاده کنید و برای استفاده خانگی و برگ دهی از کود سبک 10-10-10 در از ابتدای بهار تا شروع پاییز با غلظت کم یا نصفه استفاده کنید

در کود دهی به آلوئه ورا از کود دهی زیاد اجتناب کنید و کود دهی زیاد رشد گیاه را پایین می آورد .

بندرچابهار بهشت گمشده ایران

تعویض گلدان گل آلوئه ورا

بی شک بهترین خاک برای نگهداری آلوئه ورا ترکیبی از ماسه یا پولیت 40 درصد با خاک برگ می باشد که باید درون یک گلدان سفالی بریزیم و گیاه را در آن بکاریم. برای انتخاب گلدان باید به اندازه گیاه توجه کنید و از انتخاب گلدان کوچک بپرهیزید.

بهتر است هر دو سال یک بار گلدان گیاه را تعویض کنید و از خاک جدید برا الوئه ورا استفاده کنید و فراموش نکنید با توجه به رشد گیاه از سایز مناسب گلدان استفاده کنید

تکثیر گل آلوئه ورا

3 روش برای تکثیر گل آلوئه ورا وجود دارد تکثیر از طریق پاجوش ، تکثیر از طریق بذر ، تکثیر به روش کشت بافت

ساده ترین راه  تکثیر گل آلوئه ورا در منزل استفاده از پاجوش ها می باشد. پاجوش ها یا جوانه ها در قاعده گیاه هر 6 ماه یک بار رشد می کنند.

به آهستگی این جوانه ها را با ریشه گیاه جدا کنید و آن ها را در یک گلدان جداگانه بکارید و پس از گذشت دو تا سه هفته خواهید دید ریشه های گیاه رشد می کنند و گل آلوئه ورا را به وجود می آورند.

روش تکثیر از طریق بذر که در این روش سرعت رشد گیاه بسیار کند وکم است وگیاه همسان تولید نمی کند

این روش بصورت آزمایشگاهی استفاده میشود با بدست آوردن سلولهای بنیادی از انتهای گیاه ودر این روش کشت یک گیاه کامل تولید میشود

رفتار شناسی تا نگهداری مرغ مینا سخنگو

شناخت گل پاچیرا

گیاه آلوئه ورا

نور دهی برای نگهداری آلوئه ورا

این گیاه برای رشد به نور کامل و زیاد نیاز مند است و این نور بهتر است غیر مستقیم باشد از نور دهی مستقیم تا جای امان دوری کنید و بهتراست از نور پنجره شرغی یا غربی استفاده کنید .

بسیاری منظور از نور این گونه ببرداشت میکنند که یعنی در مجاورت مستقیم خورشید است و به این نکته توجه کنید منظور از نوز مستقیم جلو خورشید قرار دادن نیست منظور این از نور تاریک نبودن یا کم نوری نیست و به هیچ عنوان گلها نیاز به در معرض خورشید قرار دادن نیست .

تهیه انواع موم اپلاسیون خانگی

نکته پایانی

پرورش ونگهداری از گیاه آلوئه ورا با توجه به ساختار گیاه با برگهایی که96 درصد از آب و 4 درصد دیگر از بیش از 70 مواد معدنی مانند کلسیم، سدیم ،مس ، منیزیم ، پتاسیم ، روی وسدیم و…هورمونها قندهایی مانند مونوساکارید و پلی ساکاریدو انتی اکسیدانها ویتامینها اسیدهای چرب آمینو اسیدها  تشکیل شده است .

این خواص گیاه آلوئه ورا را به یک گیاه مصرفی در صنعت آرایش وبهداشتی ، دارویی ، صنعتی و… تبدیل کرده و با توجه به این که این گیاه یک گیه با هزاران خاصیت است لقب گیاه هزار درمان هم دارد و همین خواص گیاه آلوئه ورا را به یک گیاه با کشت صنعتی تبدیل کرده است .

در مقاله های دیگری سعی میکنیم راجع به آلوئه ورا و خواص آن بیشتر صحبت کنیم تا بتوانید شما هم نصبت به استفاده از این گیاه پر رمز و راز بپردازید و در صورتی که امکان کاشت ندارید میتوانید از عطاری ها تهیه و برای مصارف خوراکی درمانی و زیبایی خود استفاده کنید.

مقاله های پیشنهادی

بیشتر بدانید

شناخت انواع نژادسگ رتریور

1402-02-21

بهداشت سگ پودل چگونه است؟

1402-02-23

آموزش و تربیت کاسکو

1402-02-21

تاریخچه و نگهداری عروس هلندی

1402-02-24

معرفی نژاد سگ پامرانین

1402-03-02

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *