خانه وخانه داری

آموزش و تربیت کاسکو

آموزش و تربیت کاسکو

بهترین روشها برای تربیت و آموزش کاسکو دوست داشتنی روی دستان خود شما هست به این صورت که کاسکو بروی دست یا انگشتان خود قرار داده وبا او صحبت و شروع به آموزش وتربیت کاسکو کنید توجه داشته باشید که این آموزش و تربیت کاسکو به زودی برای او به علاقه وسرگرمی تبدیل خواهد شد.

با تمرین وتکرار به زودی متوجه میشوید که کاسکو شما با دقت به صحبتهای شما گوش میدهد وتکرار میکند. 

روشهای آموزش و تربیت کاسکو

هر پرنده ای روش بخصوصی برای آموزش و تربیت خود دارد. در این مقاله از مجله ارگ به 5 مورد از مهم ترین روش های آموزش و تربیت کاسکو می پردازیم.

1-اسمی برای کاسکو انتخاب کنید.

 پس از خريد کاسکو و آوردن آن به خانه، ابتدا اسمي به آن بدهيد و مرتب کاسکو را با اسم خودش صدا کنيد. اگر کاسکو را «کاسکو» صدا بزنيد، اولين کلمه اي که ياد مي گيرد، «کاسکو» خواهد بود.

شما مي توانيد هر اسم زيبا و ساده اي را به کاسکوي خود بدهيد. به خصوص اگر بچه نداريد يا بچه دار نمي شويد، شما مي توانيد يک کاسکوي سخن گو خريداري کنيد يا يک جوجه کاسکوي چشم طوسي سالم و زيبا بخريد و پس از آوردن به خانه، همانند يک نوزاد يا کودک کوچک از آن پذيرايي کنيد، با آن سرگرم شويد و سعي کنيد که از همان ابتدا با آرامي با جوجه کاسکوي خود حرف بزنيد.

نگرفتن سخن گويي در 4 ماه اول که جوجه کاسکو هنوز وحشي است، کاملاً عادي است. اما وقتي جوجه کاسکو اهلي مي شود، شما مي توانيد آموزش سخن گويي به آن را جدي بگيريد و با گذاشتن کلاسهاي منظم و روش تدريس صحيح، حرف زدن را به کاسکوي خود ياد بدهيد.

2-در گوشی و آرام حرف نزنید.

هرگز در گوشي يا با صداي آرام چيزي را به کاسکو ياد ندهيد.زيرا کاسکو اگر هم کلمات در گوشي يا آرام را ياد بگيرد، در هنگام سخن گويي، چنان کلمات را بسيار آرام ادا مي کند و شما نمي توانيد بفهميد که کاسکو چه مي گويد.

آشنایی با سگ رتریور

انواع نژاد سگ رتریور

3-جملات منفی و حرف های رکیک استفاده نکنید.

در آموزش وتدریس طوطی سانان ، ادا کردن هر درس با صداي بلند، قشنگ تلفظ کردن و آموزش درسهاي بامزه، زيبا و پرمعني؛ اهميت زيادي دارد. همچنين آرام ادا کردن کلمات، زشت ادا کردن کلمات و تکرار حرفهاي رکيک يا زشت و / يا صداهاي زشت؛ مثل آروغ زدن و غيره، از جمله نکات منفي يا بسيار منفي در آموزش کاسکو محسوب مي شود.

هرگز حتي به شوخي هم صدا يا حرف زشتي را در معرض شنود کاسکو تکرار نکنيد، چون کاسکو معني آنها را نمي داند و ممکن است در حافظه اش جاي بگيرد و مرتب چنان حرفها يا صداها را تکرار کند و نزد ديگران موجب آبروريزي شما شود.

کاسکويي که حرفهاي رکيک را تکرار مي کند، هرچند در سخن گويي پيشرفته باشد، به علت راغب نبودن عموم خانواده ها در نگهداري چنان کاسکوها در خانه، در مواقع فروش اجباري، صاحبش مجبور مي شود که آن را به نصف يا يک سوم قيمت بفروشد.

-به این نکته توجه داشته باشید. 

 خوشايندي يا ناخوشايندي اداي برخي از صداها توسط کاسکو و انسان يکسان نيست. اداي برخي از صداها توسط يک فرد در يک جمع ممکن است بسيار زشت و / يا بي معني باشد، در حالي که اداي همان صدا توسط کاسکو، موجب حيرت و خنديدن جمع حاضر مي شود. به طور مثال، اگر فردي در يک جمع صداي خروپف از خودش درآورد، اين صدا اگرچه رکيک، زشت يا توهين آميز نيست، ولي بي معني و بي ربط است و حاضرين از بي مزه گي چنان فرد حيرت مي کنند واين صدا موجب خنديدن کسي هم نمي شود. حال آن که اگر کاسکو در حضور يک جمع صداي خروپف فردي از افراد خانواده را تقليد کند، حاضرين از شنيدن اين صدا لذت مي برند و کاسکو با سر دادن چنين صداها، همه را مي خنداند و به حيرت وا مي دارد.

در ياد دادن حرفها و صداهاي خنده دار و بامزه به کاسکو، بايد هنرمند باشيد و حافظه محدود کاسکو را با کلمات، عبارات، جملات و صداهاي زيبا و ترجيحاً خنده دارد يا حيرت انگيز پرکنيد ـ نه هر کلام يا صدايي!تربیت کاسکو

در یک نگاه
نکات مهم نگهداری عروس هلندی

نگهداری عروس هلندی

4-جدی و باحوصله تدریس کنید.

وقتي کاسکو اهلي شد؛ زمان آموزش سخن گويي جدي آن آغاز مي شود و شما بايست از اين پس آموزش سخن گويي به کاسکوي خود را جدي بگيريد و وقت بيشتري را صرف آموزش آن کنيد.

هر قدر شما در آموزش کاسکو کم حوصله تر باشيد يا روش تدريس شما نامنظم تر و ناصحيح تر باشد و وقت کمتري صرف آموزش کاسکو کنيد و نيز هر چه کاسکو کم هوش تر باشد، طول مدت يادگيري هر درس بيشتر خواهد شد.

5-از کلمات ساده شروع کنید.

آموزش کاسکو را بايد با کلمات ساده شروع کنيد و به تدريج که کاسکو توانست کلمات ساده را تقليد کند، کلمات ديگر  و سپس عبارات دو کلمه اي، سه کلمه اي و متعاقباً جملات کوچک و ساده، جملات بزرگتر، يک مصرع شعر يا يک بيت شعر به آن آموزش داده شود.

در ابتدا، هرگز سعي نکنيد کلمات دشوار يا جمله را به کاسکو آموزش دهيد، دقت داشته باشيد که براي بچه هاي کلاس اول، معلم آموزش را از چه چيزهايي شروع مي کند و چقدر حوصله به خرج مي دهد تا شما اعداد 1 تا 10 يا نوشتن و خواندن الفبا را ياد بگيرد.

اگر بچه انسان هوش سرشاري داشته باشد و معلم خوبي هم داشته باشد، اين امکان وجود دارد که بچه انسان از 3 يا 4 سالگي آموزش پذير شود. اما چون تعداد بچه هاي بسيار باهوش در مقايسه با تعداد بچه هاي معمولي بسيار اندک هستند، به عنوان يک اصل، پذيرفته شده است که عموم بچه ها با ورود به سن 7 سالگي در مدرسه پذيرش شوند.

نکات مهم نگهداری عروس هلندی

نگهداری عروس هلندی

6-آموزش کلمات و صداها.

آموزش کلمات: مثل نام خود کاسکو، نام افراد خانواده و غيره يا نام اشياء، سلام، الو، بفرماييد، متشکرم، بيا، برو، متشکرم و غيره.آموزش عبارات دو کلمه اي يا دو بخشي: مثل، بفرماييد، بيا تو، برو بيرون، بيا بيرون، دوست دارم، عزيز  من، عزيز مني،بوس بده، الو بفرماييد، سلام عزيزم، شب بخير،کاسکو لالا، و غيره.

آموزش عبارات چند کلمه اي يا جملات ساده: مثل، دوستت دارم عزيزم، برو درو وا کن، کيه در مي زنه، تلفن زنگ مي زنه،، زنده باد ايران، مواظب خودت باش، بيا تو پسر، بوسش کن، نازم کن، زود برگرد و غيره.

آموزش جملات بزرگتر: مثل، من صاحبم را دوست دارم، بچه برو درستو بخون، امروز خيلي زيبا شدي،زود بيا تو و غيره.آموزش يک مصرع شعر: مثل، توانا بود هر که دانا بود.

آموزش صداها: مثل، صداي شرشر آب، صداي زنگ تلفن، زنگ موبايل، دزدگير ماشين، سق زدن، صداي قدقد مرغ، قوقولي قوقوي خروس، صداي سگ، صداي گربه و ديگرحيوانات يا پرنده ها؛ صداهايي خنده دار مثل خروپف؛ انواع سوتهاي خوش آهنگ، و هر صداي خوشايند ديگري که موجب حيرت يا خنده شما و ديگران شود.

نگهداری از کاسکو در خانه

انواع نژاد سگ رتریور

7-برای آموزش کاسکو شتاب زده عمل نکنید.

 اين که چه چيزي را بايد به کاسکو ياد بدهيم، قانون خاصي ندارد و به صاحب کاسکو مربوط مي شود. فقط بايد از کلمات ساده شروع کنيد و تا کاسکو به کلمات ساده پاسخ نداده است، کلمات مشکل را براي آن تکرار نکنيد.

سعي کنيد براي آموزش کاسکو برنامه ريزي دقيقي از لحاظ زمان تدريس و نوع درسها تنظيم کنيد و به اجرا درآوريد. در آموزش کاسکو، چنان شتاب زده عمل نکنيد که خودتان و کاسکو را خسته کنيد. اگر وقت کافي داريد مي توانيد کلاسهاي مختلفي در هر کروز براي کاسکو بگذاريد .

در هر نوبت حداکثر 20 دقيقه کاسکو را آموزش دهيد. در تنظيم مطالب هر درس، آنها را روي کاغذي بنويسيد و تا کاسکو مطالب يک درس را تکرار نکرد، درس بعدي را شروع نکنيد و در کلاسهاي بعد نيز همان درس را بدهيد.

مطالب هر درس نبايد شامل يک کلمه يا دو کلمه اي يا جمله تنها باشد اگر شما يک کلمه را براي کاسکو مرتب تکرار کنيد، حوصله کاسکو را سر مي بريد و حواسش از کلاس شما پرت مي شود توجه داشته باشيد که اگر خود شما سر کلاس باشيد و معلم بخواهد در يک جلسه درس عدد يک را به شما ياد بدهد و از ابتدا تا انتهاي کلاس مرتب بگويد يک، چه حالتي به شما دست مي دهد. لذا هرگز خيال نکنيد که يک کلمه را بايد آن قدر تکرار کنيد تا کاسکو ياد بگيرد و بعد برويد سر درس بعدي.

در آموزش وتربیت کاسکو با کلمات کوتاه وشمرده صحبت کنید

مي توان 4 کلمه + يک عبارت کوتاه / دو کلمه + يک عبارت بزرگ / دو عبارت کوچک / يک کلمه + يک جمله / و امثال اينها را به عنوان محتواي يک جلسه تدريس انتخاب کرد. مثلاً درس يک جلسه ممکن است شامل: «بابا ـ بيا ـ علي ـ سلام ـ بفرماييد تو» / « کجا رفته بودي» / سلام عليکم ـ الو بفرماييد / محمد ـ بچه شيطوني نکن / ميازار موري که دانه کشي است ـ که جان دارد و جان شيرين خوش است / توانا بود ـ هر که دانا بود / کاسکو خوشگله ـ بيا تو ـ بيا بالا.

شبيه درسهاي فوق يا شيرين تر از آنها را مي توانيد به ميل خودتان روي کاغذي بنويسيد و در هر کلاس به مدت 20 دقيقه براي کاسکو تدريس کنيد يا روي نوار ضبط کنيد و حداکثر به مدت 20 دقيقه آن را براي کاسکو پخش کنيد. فراموش نکنيد که بين هر کلمه تا کلمه يا عبارت يا جمله بعدي بايد يک مکث حدود 5 ثانيه اي داشته باشيد. همچنين کلمات، عبارات و جملات را بايد شمرده، سليس، زيبا و با صداي بلند ادا کنيد.

مقاله های پیشنهادی

بیشتر بدانید

اهمیت سئو وبسایت

1401-12-06

خرید رپورتاژ آگهی وتاثیر بر سئو وبسایت

1401-12-06

سئو سایت (SEO) و چگونه می توانیم یک وبسایت را سئو کنیم؟

1402-02-23

مهم ترین ویژگی های طراحی وبسایت

1402-02-25

با اصطلاحات وعناوین سئو بیشتر آشنا شوید

1402-03-20

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *