خانه وخانه داری

تفاوتهای قهوه ساز و اسپرسوساز چیست

تفاوتهای قهوه ساز و اسپرسوساز چیست

شاید شما که در حال مطالعه این مقاله هستید می‌خواهید یک قهوه ساز یا اسپرسوساز بخرید اما مردد مانده‌اید که فرق بین قهوه ساز و اسپرسوساز در چیست؟  و آیا می‌توان از یک دستگاه با هدف تهیه چند نوشیدنی گرم و خوشمزه استفاده کرد یا نه؟
بنابراین داشتن یک قهوه ساز و اسپرسوساز در محیط کار و همچنین خانه اهمیت بسیار زیادی خواهد داشت اما آیا می‌دانید فرق قهوه ساز و اسپرسوساز در چیست؟

 

فرق قهوه و اسپرسو در چیست؟

قبل از اینکه به بررسی فرق بین قهوه ساز و اسپرسوساز بپردازیم اجازه دهید در مورد تفاوت این دو نوشیدنی با یکدیگر صحبت کنیم.

در زمان خرید وسایل برقی علاوه بر اینکه باید به بررسی نام برند‌ها و تفاوت آن‌ها بپردازیم، درصورتی‌که دستگاه‌هایی با عملکرد بسیار شبیه به یکدیگر وجود دارد.

بهتر است عملکرد آن‌ها را نیز موردبررسی قرار دهید تا با خرید یک دستگاه بتوانیم بهترین و بیشترین کارایی را دریافت نماییم:

فرق بین قهوه ساز و اسپرسوساز از نظر مدت زمان آماده شدن قهوه

به‌عنوان اولین تفاوت بین قهوه ساز و اسپرسوساز باید به بررسی مدت‌زمان دم کشیدن قهوه اشاره‌کنیم.

دستگاه اسپرسو ساز بسیار سریع‌تر از قهوه ساز نوشیدنی شما را آماده خواهد کرد.

البته لازم به ذکر است که برای استفاده از دستگاه اسپرسوساز حتماً باید قهوه با دانه‌های بسیار ریز را تهیه کنیم اما چنین محدودیتی برای دستگاه قهوه ساز وجود ندارد.

هر اندازه که دانه‌های قهوه‌ ریزتر باشد قطعاً مدت‌زمان آماده‌سازی آن نیز کوتاه خواهد شد.

به همین دلیل است که دستگاه اسپرسوساز نوشیدنی گرم و خوشمزه را سریع‌تر برای شما آماده می‌کند.

تفاوت اسپرسوساز و قهوه ساز از نظر نوع عملکرد

همان‌گونه که در ابتدای مقاله گفته شد ما باید عملکرد دستگاه‌هایی که کارایی بسیار شبیه به یکدیگر دارند را با دقت موردبررسی قرار دهیم تا یک وسیله با بهترین و بیشترین کارایی را در اختیار داشته باشیم.

همانند زمانی که می‌خواهیم دستگاه غذاساز چندکاره بخریم قطعاً خرید چنین دستگاهی بهتر از این است که چند وسیله جدا از یکدیگر داشته باشیم.

با این تفاسیر برای تهیه اسپرسو باید آب جوش با فشار زیاد از بین دانه‌های قطعه عبور کن. میزان فشار اعمال‌شده تعیین‌کننده کیفیت اسپرسو خواهد بود و دستگاه‌های اسپرسو ساز در مدل‌ها و برند‌های مختلف ازنظر مقدار این فشار با یکدیگر متفاوت هستند.

در برخی از مدل‌ها فشار آب به‌صورت دستی و در برخی دیگر به کمک بخار یا خود پمپ تأمین می‌شود؛ اما دقیقاً برای قهوه ساز کاملاً متفاوت خواهد بود.

آنچه باعث می‌شود قهوه شما بسیار خوشمزه شود سرعت‌پایین دم کشیدن آن است.

درواقع هر اندازه که قهوه به‌آرامی و حوصله دم بکشد ازنظر رنگ و کیفیت خوشمزه خواهد بود.

زمانی که آب جوش را به‌آرامی بر روی قهوه می‌ریزید به‌آرامی نیز از فیلتر عبور کرده و در داخل فنجان می‌ریزد. درنتیجه کیفیت قهوه بسیار عالی خواهد شد.

به‌طورکلی فشار لازم برای تهیه اسپرسو در دستگاه اسپرسوساز حدود ۹ با و در دستگاه قهوه ساز حدود یک‌بار است.

فرق بین قهوه ساز و اسپرسوساز از نظر اندازه قهوه

زمانی که شما می‌خواهید قهوه اسپرسو را آماده کنید حتماً باید دانه‌های آن به‌خوبی آسیاب شده و بسیار ریز باشند تا کیفیت بسیار خوبی را به دست بیاورید.

البته آسیاب کردن دانه‌های قهوه باید دقیقاً قبل از آماده‌سازی اسپرسو انجام گیرد چراکه کیفیت و تازگی خود را از دست ندهد.

هراندازه دانه‌های قهوه ریز‌تر شوند قطعاً اسپرسوی شما بسیار خوشمزه‌تر خواهد شد؛ اما در مورد تهیه قهوه با دستگاه قهوه ساز چنین چیزی وجود ندارد و ما حتی با دانه قهوه درشت هم می‌توانیم نوشیدنی خوشمزه خود را آماده کنیم.

فرق بین قهوه ساز و اسپرسوساز از نظر کاربری آسان

حتماً برای شما این مسئله مهم است که استفاده از دستگاه پیچیدگی خاصی نداشته باشد و شما به‌راحتی بتوانید هر زمان که می‌خواهید از آن استفاده کنید.

در مورد دستگاه‌های اسپرسوساز باید این موضوع را بیان نماییم که مدل‌های مختلفی از آن‌ها وجود دارد که شامل دستگاه‌های خودکار هستند و همین مسئله باعث می‌شود که استفاده از آن‌ها بسیار راحت باشد؛ اما برخی از دستگاه‌های اسپرسوساز حالت نیمه‌خودکار بوده و لازم است که شما دفترچه راهنمای آن‌ها را با دقت مطالعه کنید تا بتوانید از آن به‌خوبی استفاده نمایید.

ولی در مورد دستگاه قهوه ساز دچار مشکل نخواهید شد چراکه استفاده از این دستگاه‌ها اصلاً سخت نیست و پیچیدگی خاصی ندارد.

چند نکته‌ بسیار ساده که در دفترچه راهنما نوشته‌شده است را مطالعه کنید تا به‌راحتی بتوانید هر زمان که می‌خواهید از دستگاه قهوه ساز استفاده نمایید.

فرق دستگاه اسپرسوساز و قهوه ساز از نظر نسبت قهوه و آب

زمانی که شما می‌خواهید قهوه درست کنید باید به ازای هر ۶ اونس آب، یک تا دو قاشق غذاخوری پودر قهوه بریزید اما زمانی که می‌خواهید اسپرسو را آماده کنید باید به ازای هر یک و نیم اونس آب، ۷ گرم پودر قهوه را داخل آن بریزید.

البته مقادیر گفته‌شده در این مقاله یک معیار کلی هستند و شما زمانی که دستگاه اسپرسوساز و قهوه ساز را خریداری می‌کنید حتماً باید بر اساس نوع مدل، دستورالعمل آن را به‌طور کامل مطالعه نمایید؛ اما به‌طورکلی نوشیدنی که با دستگاه اسپرسو ساز به عمل می‌آید حالت کرمی‌تر دارد و این موضوع به دلیل اختلاف مقدار پودر استفاده‌شده در نوشیدنی است.

فرق بین اسپرسوساز و قهوه ساز از نظر قیمت دستگاه

یکی از موضوعات بسیار مهم برای همه مردم جهت خرید وسایل برقی خانگی، قیمت این‌گونه وسایل است.

قطعاً نوع برند و قابلیت‌هایی که در دستگاه در نظر گرفته‌شده است بر روی قیمت‌ها تأثیر می‌گذارد؛ اما به‌طورکلی قیمت قهوه ساز‌های قطره‌ای نسبت به اسپرسوساز پایین‌تر است و به همین دلیل است که عمده مردم به‌خصوص برای محیط کار خود به سراغ دستگاه قهوه ساز می‌روند.

اما خوب در نهایت باید به این مسئله توجه داشته باشید که برای خرید وسایل برقی باید از بهترین برند استفاده کنیم تا بعد از سالیان طولانی این دستگاه برای شما کارایی داشته باشد.

بنابراین قبل از قیمت به سراغ نام برند، کیفیت و قابلیت‌هایی که در دستگاه تعریف‌شده است بروید تا به ازای هزینه پرداختی، وسیله خیلی خوب را در اختیار داشته باشید.

 

تاریخچه و نگهداری عروس هلندی

نکات مهم نگهداری عروس هلندی

آشنایی با انواع دستگاه اسپرسوساز

اگر ابتدای مقاله را با دقت مطالعه کرده باشید متوجه شده‌اید که دستگاه اسپرسوساز به حالت اتومات یا نیمه اتومات طراحی می‌شود به همین دلیل است که کار کردن با آن کمی سخت‌تر از دستگاه قهوه ساز خواهد بود.

عملکرد دستگاه اسپرسوساز اتوماتیک

همان‌گونه که از نام این دستگاه مشخص است تمامی اعمال و مراحل برای تهیه اسپرسو به‌صورت اتوماتیک انجام می‌گیرد.

کافی است مقداری قهوه‌ای که بسیار ریز آسیاب شده است را به نسبت تعیین‌شده با آب در داخل دستگاه بریزید و فشرده‌سازی دانه‌های قهوه برای عصاره‌گیری آن را انجام دهید.

سپس دکمه‌ دستگاه را فشار دهید. بین ۲۵ تا ۳۰ ثانیه بعد اسپرسوی شما به‌طور کامل آماده خواهد بود.

عملکرد دستگاه اسپرسوساز نیمه اتوماتیک

از نظر کارایی دستگاه اسپرسوساز نیمه اتوماتیک کاملاً شبیه با دستگاه خودکار است اما تفاوت این دو در مقدار شات اسپرسو است که در دستگاه نیمه اتوماتیک شما می‌توانید مقدار شات را خودتان تعیین کنید.

آشنایی با انواع دستگاه قهوه ساز بر اساس عملکرد دستگاه

میکاپ عروس با توجه به فرم صورت

همه چیز در مورد ژل الانسه

در یک نگاه

 

اکنون‌که با انواع دستگاه اسپرسوساز آشنا شدید بد نیست نگاهی نیز به انواع دستگاه قهوه ساز داشته باشیم تا بهتر با تفاوت قهوه ساز و اسپرسوساز آشنا شوید.

.

دستگاه قهوه ساز بخریم و یا اسپرسوساز؟

قطعاً بعد از مطالعه این مقاله و تمامی مطالبی که در مورد فرق بین دستگاه قهوه ساز و اسپرسوساز بیان کردیم، اکنون این سؤال مطرح می‌شود که بین دو دستگاه کدام‌یک برای شما مناسب‌تر خواهد بود.

با بررسی کارایی و عملکرد هرکدام از دستگاه‌های قهوه ساز و اسپرسوساز متوجه شده‌اید که بر اساس شرایط خود کدام‌یک از این دو دستگاه برای شما گزینه ‌ایده‌آلی است؟!

ولی درهرصورت در زمان خرید باید چند نکته کلیدی را مدنظر قرار دهید تا درنهایت بتوانید انتخاب بسیار مناسبی داشته باشید.

چه اندازه می خواهید هزینه کنید؟

در اولین قدم باید مبلغی که قرار است برای خرید دستگاه قهوه ساز و اسپرسوساز کنار بگذارید را در نظر بگیرید.

اگر هزینه برای شما مهم نیست باید به سراغ فاکتور‌های دیگر همانند کیفیت، دوام دستگاه و همچنین مقدار نوشیدنی که برای شما آماده می‌کند بروید؛ اما برای افرادی که تازه‌کار هستند و ترجیح می‌دهند یک دستگاه ارزان‌قیمت برای تهیه کردن قهوه در لحظات کار خود داشته باشند، مسلماً یک دستگاه قهوه ساز مقرون‌به‌صرفه تر خواهد بود.

درواقع دستگاه اسپرسوساز برای کسانی که حرفه‌ای هستند و می‌خواهند کافی‌شاپ راه‌اندازی کنند مناسب است چراکه قیمت این دستگاه بالاتر است.

البته فراموش نکنیم در زمان قیمت گرفتن باید حتماً کارایی دستگاه را نیز بررسی کنیم.

گاهی اوقات در بین انواع مدل‌های دستگاه قهوه ساز تفاوت فاحشی در بین قیمت‌ها مشاهده خواهید کرد.

در این زمان باید حتماً از فروشنده بخواهید قابلیت‌های این دستگاه‌ها را برای شما توضیح دهد تا متوجه شوید آیا پرداخت چنین هزینه‌ای مقرون‌به‌صرفه است یا خیر.

به کدامیک از انواع قهوه علاقه مند هستید؟

دومین فاکتور برای خرید دستگاه قهوه ساز و اسپرسوساز این است که شما باید علاقه‌مندی خود و اعضای خانواده به نوع قهوه را مشخص کنید.

بعضی از افراد به اسپرسو علاقه دارند اما برخی دیگر ترجیح می‌دهند از همان قهوه استفاده کنند.

البته اگر در این زمینه سخت‌گیر نیستید قطعاً خرید دستگاه قهوه ساز برای شما مقرون‌به‌صرفه تر خواهد بود؛ اما برای افرادی که دوست دارند طعم واقعی قهوه را بچشند و برای آن‌ها بسیار مهم است که یک نوشیدنی بسیار لذیذ را مصرف کنند، دستگاه اسپرسو ساز باکیفیت بسیار بالایی می‌تواند بهترین قهوه را برای شما آماده کند.

کته دیگر که البته باید در این زمینه به آن توجه داشت این است که مدل‌های مختلفی از دستگاه قهوه ساز و اسپرسوساز وجود دارد که بر اساس قابلیت‌های موجود در آن‌ها طعم نهایی اسپرسو و قهوه به‌طور کامل متفاوت خواهد شد؛ بنابراین اگر به مزه قهوه بسیار اهمیت می‌دهید حتماً این موضوع را به فروشنده اطلاع دهید.

فروشندگان اطلاعات بسیار جزئی و کاملی را در اختیار شما قرار می‌دهند که اگر کمی باهوش باشید درنهایت تصمیم‌گیری درستی خواهید داشت.

در طول روز چه میزان قهوه مصرف می کنید؟

اگر این مقاله را با دقت مطالعه کرده باشید متوجه شده‌اید که هرکدام از انواع دستگاه‌های قهوه ساز و اسپرسوساز چه میزان قهوه را در طول روز برای شما آماده خواهند کرد.

بنابراین اگر می‌خواهید از دستگاه در محیط کار استفاده کنید و برای شما مهم است که حجم زیادی از قهوه را برای خود و همکاران در طول روز آماده نمایید، حتماً باید این مسئله را به فروشنده اطلاع دهید.

همچنین کسانی که می‌خواهند دستگاه قهوه ساز و اسپرسوساز را برای محیط کافی‌شاپ خود خریداری کنند باید اولین فاکتور خود را همین مسئله در نظر گرفته و به سراغ دستگاه‌های بروند که می‌تواند در هر دوره حجم زیادی قهوه را برای آن‌ها در مدت‌زمان کوتاه‌تری تولید مینماید.

چون اگر دستگاه با کارایی کم را خریده ولی بخواهید از آن زیاد استفاده کنید، موتور دستگاه خراب می‌شود.

قطعات جانبی دستگاه را کنترل نمایید.

حتماً باید تمامی قطعات جانبی و بخش‌های اضافی که بر روی دستگاه وجود دارد را به‌طور کامل چک کنید.

برای مثال دستگاه اسپرسوساز باید مجهز به آسیاب ‌قهوه داخلی، فیلتر آب، سیستم گرم نگه‌داشتن فنجان و همچنین امکان برنامه‌ریزی در تنظیمات باشد.

البته این قسمت‌های جانبی در بین مدل‌های مختلف متفاوت است. بعضی از آن‌ها تمامی بخش‌ها را داشته ولی برخی دیگر نه اگر برای شما مهم است که دستگاه کاملاً موجه باشد باید تمامی قسمت‌های نامبرده شده همراه با دستگاه باشند.

.

مقاله های پیشنهادی

گیاهان آپارتمانی

توصیه های کاربردی برای گیاهان آپارتمانی


1400-06-24

ادامه مطالب

روش نگهداری گل

روش نگهداری گل آپارتمانی


1400-06-28

ادامه مطالب

راهکارهای نگهداری از گل های اپارتمانی

راهکارهای نگهداری از گل آپارتمانی


1401-04-09

ادامه مطالب

بیشتر بدانید

جاذبه های گردشگری اصفهان

1400-05-31

معرفی بازارهای سنتی اصفهان

1400-06-01

میدان امام اصفهان

1400-06-01

مناره های اصفهان

1400-06-01

صنایع دستی در کشورهای مختلف جهان

1400-06-02