خانه وخانه داری

روش نگهداری گل آپارتمانی

روش نگهداری گل آپارتمانی

آبیاری گل های آپارتمانی

یکی از مهمترین فاکتور های روش  نگهداری  گل های آپارتمانی آبیاری به موقع گیاه است . البته آبیاری گیاهان به چند عامل بستگی دارد ، نوع گیاه ، شرایط گیاه ، موقعیت جغرافیایی ، دمای هوا و موقعیت زمانی و … بستگی دارد . با توجه به اینکه گل های آپارتمانی در انواع و دسته های بسیار زیادی وجود دارند و هر کدام از نژاد خاصی هستند آبیاری آنها نیز متناسب با نوع گیاه متفاوت است مثلا کاکتوس ها یا ساکولنت ها به ابیاری کمتری نیاز دارند و برخی دیگر مانند نخل مرداب باید غرقه در آب باشند و برخی دیگر باید بین دو ابیاری خاک گلدان کاملا خشک شود .

بنابراین برای دوره های منظم آبیاری گل های اپارتمانی بهتر است نیاز گیاه برای ابیاری بررسی شود اما به طور کلی گیاهان گل دار نباید خاکشان خشک شود . گیاهان دارویی بهتر است بین دو ابیاری حتما خاکشان خشک شود و سبزیجات هم بهتر است همیشه خاکشان مرطوب نگه داشته شود .

بهتر است آبی که به گیاه داده می شود هم دما با محیط یا تا حدودی ولرم باشد از ابیاری با اب سرد یا داغ پرهیز کنید زیرا ممکن است به گیاه شوک وارد شود . همچنین آب را قبل از ابیاری حدود یک ساعت داخل ظرف در محیط بیرون نگه دارید تا کلرزدایی شود . نکته ی دیگر اینکه بهترین زمان ابیاری به گل های اپارتمانی هنگام صبح است .

در فصول سرد که سوخت و ساز و رشد گیاه کم شده و تبخیر اب هم کمتر صورت می گیرد ، گل های آپارتمانی به ابیاری کمتری نیاز دارند . و بالعکس در فصول گرم به ویژه تابستان بهتر ابیاری گیاهان با فاصله کمتری انجام شود .

انتخاب خاک مناسب گیاهان یکی از روش های نگهداری گل

شاید بنظرتان خاک عنصر ساده ای باشد و نیاز به بررسی نداشته باشد اما بالعکس خاک گلدان فاکتور مهم دیگری ست که حتما باید برای نگه داری از گل های اپارتمانی به آن توجه کنید زیرا بستر رشد و تکثیر گیاه را فراهم می کند . به طور کلی خاک گل های آپارتمانی باید به اندازه کافی سبک و نفوذپذیر باشد اما در عین حال به اندازه ای سفت باشد که گیاه را درون خودش محکم نگه دارد .

سبک و نفوذ پذیر بودن به این معنی ست که قابل نفوذ برای آب به ریشه های گیاه باشد همچنین به اندازه کافی بتواند هوا و اکسیژن مورد نیاز گیاه را فراهم کند. برای بدست آوردن بهترین خاک برای گل های اپارتمانی بهتر است حجم خاک مورد نیاز را به سه قسمت تقسیم کنید : دو قسمت برگ پوسیده ، یک قسمت خاک باغچه و یک قسمت هم ماسه . این نوع خاک برای اکثر گل های اپارتمانی مناسب است . اما اگر گیاه منحصر به فرد یا کم یابی دارید می توانید خاک مخصوص آن را از گلفروشی های معتبر تهیه کنید .

هدف ما در این مقاله آشنا کردن شما با روش نگهداری گل آپارتمانی است.

نور مناسب 

گیاهان نیز مانند سایر موجودات زنده برای ادامه حیات به نور احتیاج دارند . نور یکی از عواملی ست که تاثیر مستقیم بر میزان و چگونگی رشد گل های اپارتمانی دارد . با توجه به گوناگونی منشا اصلی گل های اپارتمانی  تنظیم نور مورد نیاز گل های آپارتمانی نیز کمی دشوار است . تقریبا تمامی گل های اپارتمانی به دوره ای نوردهی ، کم و بیش نیاز دارند . برای تامین نور مورد نیاز گل های اپارتمانی باید به دو نکته توجه کنید : شدت نور و مدت نوردهی . اما بهتر است گل های آپارتمانی در معرض نور مستقیم و شدید خورشید قرار نگیرند . نور غیر مستقیم و پشت پنجره بهترین مکان است و یکی از مهمترین روش نگهداری گل های اپارتمانی است .

همچنین در نظر داشته باشید همیشه گل های اپارتمانی ابلق نیاز بیشتری به نسبت گیاهان برگ سبز به نور دارند . به علت تمایل گل های آپارتمانی به نور ، ممکن است گیاه کج و یک طرفه رشد کند بنابراین بهتر است هر از گاهی گلدان را بچرخانید تا تمام نقاط گیاه به صورت یکسان در معرض نور قرار بگیرد .

از علائم کمبود نور کمرنگ شدن برگ ها ، زردشدن ، کم پشت شدن و طولانی شدن فاصله میان دو برگ می باشد
، در چنین مواردی بهتر است گلدان را به مکان پر نورتری منتقل کنید . اما اگر گیاه شما دچار سوختگی شده است نشانه تابش نور زیاد به گیاه است . در کل اکثر گل های آپارتمانی برای رشد نیاز دارند حدود 10 الی 16 ساعت در معرض تابش نور طبیعی یا مصنوعی قرار گیرند .

روش کود دهی و تغذیه مناسب گل های آپارتمانی

کوددهی یا تغذیه گیاهان یکی از مهمترین عوامل در رشد صحیح و کامل گیاه است . کود ها در انواع مایع و جامد در بازار یافت می شوند که هر کدام مزایا و معایب خود را دارند که بسته به حال گیاه باید یکی از آنها را انتخاب کنید . اما نکته مهم این است که کودی که انتخاب می کنید حاوی مواد مغذی مورد نیاز گیاه شما باشد . گل های آپارتمانی به 16 ماده مغذی نیاز دارند که از این بین سه ماده اصلی نیاز اصلی گل های اپارتمانی را تشکیل می دهند . سه ماده اصلی شامل نیتروژن ، فسفر و پتاسیم می باشد.

انتخاب کود مناسب

برای انتخاب مناسب ترین کود مورد نیاز به این نکته توجه کنید : گل های آپارتمانی به طور کلی به سه دسته تقسیم می شوند . گل های اپارتمانی بدون گل ، گل های اپارتمانی گل دار و ساکولنت ها . برای تغذیه گیاهان بدون گل بهتر از کودهایی با نسبت مساوی نیترژن ، فسفر و پتاسیم استفاده کنید که اصطلاحا به کود 20-20-20 معروف هستند یا در صورت نیاز میزان نیتروژن را کمی بیشتر کنید . عنصر نیتروژن باعث برگ دهی بهتر گیاه می شود.

برای گیاهان آپارتمانی گل دار از کودهایی که میزان فسفر و پتاسیم بیشتر است استفاده کنید که اصطلاحا به  کود 38-11-3 معروف هستند و در آخر برای ساکولنت ها یا هر گیاهی که دارای برگ های گوشتی است بهتر است از کمی ازت در کود استفاده کنید.

برای خواندن مقالات بیشتر با ما همراه باشید.

لازم به ذکر است که روش نگهداری گل بر روی عمر آن ها تاثیر بسزایی دارد.

در نهایت اگر گیاه شما دارای ریشه های عمیق است بهتر است از کود مایع و یا کود های محلول در اب استفاده کنید تا هنگام آبیاری به عمق ریشه ها نفوذ کرده و گیاه به طور کامل تغذیه شود .

سایر نکاتی که باید برای نگهداری از گل های اپارتمانی رعایت کنید

همیشه گل های آپارتمانی را با کشیدن یک دستمال مرطوب ، تمیز نگه دارید ، از نشستن گرد و غبار یا چربی بر رو گیاه جلوگیری کنید . برای گیاهان گلدان مناسب انتخاب کنید . اگر گیاه رشد سریعی دارد از ابتدا گلدان بزرگ تری انتخاب کنید . اندازه متناسب گلدان امکان رشد گیاه را فراهم می کند.

سخن آخر در مورد روش های نگهداری گل

همانطور که ذکر کردیم هدف ما در این مقاله آشنایی شما با روش های نگهداری گل های آپارتمانی بود. در آخر میگوییم برخی گیاهان محیط مرطوب را می پسندند ، برای فراهم کردن محیط مطلوب این نوع گل های اپارتمانی باید عمل غبارپاشی انجام شود . غبار پاشی یعنی اسپری کردن آب از فاصله نیم متری . به هیچ عنوان اب را از فاصله نزدیکه به گیاه اسپری نکنید زیرا باعث نشستن قطرات اب بر روی برگ ها شده که این قطرات مانند ذره بین عمل کرده و باعث سوختگی گیاه می شوند.

برای کسب اطلاعات روزمره ، ارتباط با ما ، انتقادات و پیشنهادات و کسب اطلاعات در رابطه با ارگ جهان نما با ما همراه باشید.

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *