خانه وخانه داری

توصیه های کاربردی برای گیاهان آپارتمانی

توصیه های کاربردی برای گیاهان آپارتمانی

نحوه جلوگیری از پشه و حشرات گیاهان 

گیاهان آپارتمانی جایگزینی نسبتا آسان و کم هزینه جهت نگهداری به جای باغبانی در فضای باز به ساکنان آپارتمان ارائه می دهد. به طور کلی، مراقبت از گیاهان آپارتمانی دردسرها و خطرات نگهداری از گیاهان بیرون را به همراه ندارد.

با این حال، ممکن است هنگام مراقبت از گیاهان آپارتمانی خود مجبور شوید تا حدودی از روش های باغبانی کلاسیک استفاده کنید و مراقب باشید تا حشرات گیاهان شما را از بین نبرند.

پشه، شته، مگس میوه و تارتنچه، همه اینها حشراتی هستند که ممکن است به گیاهان شما حمله کنند. برای جلوگیری از پشه و حشرات گیاهان آپارتمانی، در این مقاله مجله ارگ چندین روش در نظر گرفته ایم که می توانید آنها را انجام دهید، که در صورت استفاده همزمان از آنها، کارایی بسیار خوبی را اراٸه خواهد داد.

گیاهان آپارتمانی را انتخاب کنید که با شرایط نوری آپارتمان شما متناسب باشد. در واقع، اولین گام برای جلوگیری از حشرات گیاهان آپارتمانی این است که گیاهان مناسبی را انتخاب می کنید.

اطمینان حاصل کنید که گیاه آپارتمانی را که انتخاب میکنید در مکانی که در آپارتمان خود برای او در نظر گرفته اید، به میزان کافی نور دریافت خواهد کرد. گیاهانی که در شرایط نوری نامساعد قرار دارند تحت فشار قرار می گیرند که این امر آنها را مستعد ابتلا به حشرات خواهد کرد.

اهمیت خاک گیاهان 

اطمینان حاصل کنید که گیاهان آپارتمانی شما با خاک استریل در گلدان قرار گرفته است. در حالی که باکتری ها، قارچ ها و حشرات جزء ضروری و حیاتی سلامت خاک در فضای باز هستند، اما گیاهان آپارتمانی با خاک مخلوط گلدانی در فروشگاه بهتر کاشته می شوند که به طور کلی استریل خواهد بود. استفاده از خاک باغچه که در فضای باز است ممکن است موجب کرم حشرات را در گیاهان آپارتمانی شما قرار دهد.

اطمینان حاصل کنید که با استفاده از سنگریزه یا شن، یک لایه زهکشی در انتهای هر گلدان گیاه آپارتمانی قرار دهید. خاکی که زهکشی ضعیف داشته باشد ممکن است ریشه ها را اشباع کرده و آنها را مستعد حمله حشرات کند.

توصیه ها در مورد گیاهان آپارتمانی

به طور مرتب گیاهان آپارتمانی خود را تمیز کنید. تجمع گرد و غبار روی برگ های گیاهان آپارتمانی شما، اغلب حاوی ترکیبات آلی (مانند سلول های پوست یا موی حیوانات خانگی) است که حشرات ممکن است از طریق آنها تغذیه شوند.

علاوه بر این، حشرات مانند کنه ها در لایه های ضخیم گرد و غبار به رشد خود ادامه می دهند و احتمال اینکه به گیاه تمیز حمله کنند کمتر خواهد شد.

برگ های بزرگ گیاه آپارتمانی را می توان به آرامی با یک پارچه مرطوب پاک کرد. تا جایی که می توانید از پارچه غیر ساینده استفاده کنید. پارچه های میکروفایبر برای این کار بسیار عالی هستند.

گیاهانی که برگ های کوچک و زیاد دارند را می توان برداشت و در سینک پر از آب ولرم و کمی صابون قرار داد. برگها را کمی بچرخانید و سپس گیاه را سمت راست بچرخانید تا خشک شود.

به طور مرتب گیاهان خود را از لحاظ آسیب دیدگی ناشی از حشرات بررسی کنید. این آسیب دیدگی ممکن است واضح و آشکار باشد، اما در واقع اگر گیاهان خود را به اندازه کافی برای تشخیص زودهنگام علائم اولیه تحت نظر داشته باشید، می توانید هجوم حشرات را کاهش دهید.

برگ های بی رنگ، خالدار، لکه دار ممکن است نشان دهنده هجوم حشرات به گیاهان شما باشد. البته، ممکن است خود حشرات و همچنین تخمها، لاروها یا پوست آنها قابل مشاهده باشند.

کنترل حشرات و محافظت از گیاهان آپارتمانی

تا حد امکان هجوم حشرات موجود را کنترل کنید. حتی اگر اقدامات احتیاطی را انجام دهید، باز هم ممکن است در گیاهان خود با حشرات روبرو شوید. برای نابود نمودن حشره ها می توانید از چندین روش بهره برداری نمایید.

می توان از تله های چسبناک برای کنترل هجوم حشرات پرنده مانند مگس یا کرم میوه، پشه و شته های بالدار استفاده کرد. این تله ها معمولاً ظاهر زرد رنگ دارند و می توانید آنها را در نزدیکی گیاه آپارتمانی آویزان کنید.

هرس می تواند به کنترل هجوم حشرات بالدار کمک کند. اگر متوجه شدید که چند حشرات روی چند تا از برگ های گیاه آپارتمانی شما نشسته اند، این برگها را هرس کرده و بیرون بیندازید.

حشرات کوچک را با آب صابون از بین ببرید. حشرات کوچکی مانند شته ها و پشه ها را می توان با تمیز نمودن برگ های گیاه توسط پارچه ای مرطوب با آب صابون از بین برد.

بدانید چه موقع باید در برابر گیاهان آپارتمانی تسلیم شوید. واقعیت این است که زمانی که گیاهان به حشرات آلوده شده اند، حذف این موجودات و بازگشت سلامتی گیاه ممکن نمی باشد. در چنین شرایطی، قبل از انتقال حشرات به سایر گیاهان خانه شما، کل گیاه را دور بیندازید.

شما به نور گیاهان خود اهمیت میدهید؟

نور مناسب گیاهان آپارتمانی در تابستان و زمستان

آیا گیاهان آپارتمانی خاصی وجود دارند که برخی از حشرات را دفع کنند؟

بله. اسطوخودوس می تواند به جلوگیری از پروانه ها، حشرات موذی، مگس ها و پشه ها کمک کند. نعناع می تواند به دفع انواع حشرات کمک کند. گل داوودی دارای ماده ای به نام پیرِترین است که معمولاً در حشره کش ها استفاده می شود و می تواند پشه ها، سوسک ها، کنه ها و حتی دم مویی ها را دور نگه دارد.

آیا ساس ها در گیاهان آپارتمانی زندگی می کنند؟

خیر. ساس ها در طول روز در تختخواب و مبلمان و در شکاف دیوارها و دیگر مخفیگاه های تاریک زندگی می کنند. آنها گرمای بدن را احساس می کنند و به آن جذب می شوند و معمولاً در نزدیکی منابع غذایی (یعنی در نزدیکی مکان هایی که شما وقت خود را می گذرانید) می مانند.

چگونه می توان قارچ موجود در خاک را از بین برد؟

برای حذف قارچ، باید خاک را عوض کنید. اگر آن را با چیزی درمان کنید، در نهایت مجددا به قارچ مبتلا می شود. همچنین ممکن است نیاز داشته باشید که گلدان را عوض کنید.

اگر در فصل تابستان گیاهان آپارتمانی خود را در فضای باز قرار می دهید، مراقب حشرات بزرگتر مانند کرم و هزارپا باشید. این حشرات را می توانید با موچین یا با دست بردارید و دور بیندازید. 

این مقاله هم به شما پیشنهاد می شود

معرفی گل های مقاوم و جان سخت مناسب آپارتمان

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *