خانه وخانه داری

آشنایی با گل ادریسی Hydrangea

آشنایی با گل ادریسی Hydrangea

بین گیاهان مختلف گل ادریسی به گیاه دم دمی مزاج معروف است؛ البته دلیلش هم واضح است زیرا:

با تغییر PH خاک به سرعت تغییر رنگ می دهد! عملکرد این گیاه بسیار جالب است: اگر خاک اسیدی باشد، رنگ گل ها آبی و خاک قلیایی باشد، رنگ گل ها صورتی میشود. این تغییر رنگ وابسته به جذب یون آلومینیوم توسط گیاه است.

این گیاه در اصل متعلق به کشور ژاپن است جایی که در آن از برگ هایش برای تهیه چای خوش طعمی به نام “آماچا” استفاده میکنند در طب گیاهی برگ های گل ادریسی دارای خاصیت ضدمیکروبی دانسته میشوند و حتی برای درمان دیابت و مالاریا هم استفاده میـکنند.

در ادامه مجله ارگ نکات کلیدی نگهداری از گل ادریسی را بیان میکند.

هرس

هرس را باید بعد از گلدهی و تا قبل از اواسط مرداد انجام داد اگر دیرتر از این زمان عمل هرس انجام شود گلدهی این گیاه برای سال آینده بسیار کاهش می یابد. ابتدا ساقه های خشکیده ، شکسته و مشکل دار کوتاه میشوند. سپس ساقه هایی که بیش از اندازه مرکز گیاه را شلوغ کرده اند کوتاه می شوند.
اگر گل ادریسی بیش از ۵ سال عمر دارد میتوان حدود %۳۰ از کل ساقه ها را تا نزدیکی سطح خاک کوتاه کرد. این کار به جوان سازی گیاه و رشد ساقه های جدید کمک می کند. سپس کوتاه کردن و سرزنی سایر ساقه را می توان انجام داد که این کار بهتر است در تیر ماه انجام شود.
همچنین طی رشد ساقه های آن سرزنی میشوند تا رشد شاخه های جانبی تحریک شود این عمل را اصولا نباید خیلی دیر و در نزدیکی فصل پاییز انجام داد تیر ماه آخرین فرصت برای انجام عمل سرزنی این گیاه است. سپس با کود دهی مناسب میتوان رشد و نمو شاخه های بیشتری در گیاه را تحریک کرد. هنگام سرزنی نیز کافی است که جوانه انتهایی را به همراه حدود دو سانتی متر از ساقه  جدا کنید.

دیگران هم این مقاله را پسندیدند

مزایا و معایب کولر آبی چیست؟

کوددهی

کودهای ملایم با فرمول ۱۰-۱۰-۱۰ برای این گیاه مناسب و ایده آل است. کودهای قوی تر بخصوص اگر نیتروژن بیشتری داشته باشند منجر به رشد رویشی ساقه ها و بلند شدن بیش از اندازه این گیاه میشوند همچنین مراقب کمبود آهن در این گیاه که منجر به زرد شدن برگهها به همراه رگ برگهای سبز رنگ میشوید باشید که در این مورد کافی است از کودهای حاوی آهن استفاده کنید.

هورتانسیا نیز مانند تمامی گل و گیاهان در فصول رشد به کوددهی زیادی نیاز دارد کود دارای نیتروژن برای این گل بسیار مناسب است و در صورت داشتن پتاسیم در کود رنگ گلبرگها نیز ممکن است تغییر کنند. توجه داشته باشید که کودهایی که خاک را قلیایی یا اسیدی میکنند را حتما با در نظر گرفتن تغییر رنگ گلبرگها مصرف کنید.

تاثیر گیاهان آپارتمانی در دکوراسیون داخلی

مهمترین نکات آبیاری کاکتوس

تغییر رنگ گل ادریسی

یکی از ویژگیهای گل ادریس این است که میتوانید با تغییر دنوع خاک رنگ های متفاوتی از این گل داشته باشید تغییر رنگ گیاه بستگی به pH بستر کشت گیاه دارد. اگر شما ادریسی با گلهای آبی یا صورتی می خواهید این امکان با تغییر pH خاک وجود دارد. این فرآیند تغییر رنگ میتواند هفته ها یا ماه ها طول بکشد پس تحمل داشته باشید.

برای تغییر رنگ گل از صورتی به آبی :

برای داشتن گیاه ادریس به رنگ آبی باید pH خاک اسیدی شود. با اضافه کردن سولفور آمونیوم و پیت ماس این فرآیند امکان پذیر است.

برای تغییر رنگ گل از آبی به صورتی:

اگر گیاه شما دارای گلهای آبی رنگ است ودوست دارید گیاهی با گلهای صورتی داشته باشید برخلاف رنگ ابی که باید خاک اسیدی باشد باید pH خاک بازی شود و با اضافه کردن کمی آهک این فرآیند ممکن است. فراموش نکنید که نباید دراین کار عجله داشته باشید این تغییر رنگ سخت تر و طولانی تر است پس منتظر بمانید تا مراحل کار به ارامی روند خود را اجرایی کند تا شاهد گلهایی صورتی وزیبا باشید

گل ادریسی

آموزش و تربیت کاسکو

به روز شده:1402-04-31اشتراک گذاریفیس بوکتوییترایمیللینک مطلب

بیماری های کاسکو شامل چه مواردی می شود؟

به روز شده:1402-05-09اشتراک گذاریفیس بوکتوییترایمیللینک مطلب

معرفی 8 تا ازبهترین برند های لوازم آرایشی ایرانی

به روز شده:1402-05-09اشتراک گذاریفیس بوکتوییترایمیللینک مطلب

آشنایی با برند و محصولات هیدرودرم

به روز شده:1402-05-08اشتراک گذاریفیس بوکتوییترایمیللینک مطلب

درباره محصولات برند مای چه می دانید؟

به روز شده:1402-05-08اشتراک گذاریفیس بوکتوییترایمیللینک مطلب

معرفی برند و محصولات کالیستا

به روز شده:1402-05-08اشتراک گذاریفیس بوکتوییترایمیللینک مطلب

در یک نگاه

 

نور گل ادریسی

این گل تمایل دارد که در نور کافی خورشید قرار بگیرد اما نه هر نوری، ایده آل ترین حالت برای آن، نور زیاد در بعد از ظهر و نور ملایم در صبح هاست. فراهم کردن چنین مکانی شاید کمی دشوار باشد. پس توصیه می کنیم آن را در مکانی قرار دهید که هم نور کافی دریافت کند و هم کمی سایه باشد.

در ادامه مجله ارگ نکات مهم نگهداری از گل ادریسی را بیان میکند.

آبیاری

اگر گل ادریسی را در مکان پرنوری قرار داده اید باید آن را مرتباً آبیاری کنید چون ادریسی تمایل دارد که همیشه خاک مرطوبی داشته باشد. اما اگر آن را در مکان کم نور تری گذاشته اید دفعات و میزان آبیاری را کاهش دهید.

نگهداری وانواع گل رز

نگهداری بونسای جیسینگ

چیدمان گیاهان آپارتمانی در دکوراسیون داخلی

رطوبت

رطوبت محیط برای ادریسی مناسب است اما در روزهای گرم تابستان میتوانید از یک جزیره برای تامین رطوبت آن استفاده کنید. بهتر است در مقابل نور خورشید بر روی برگها و یا گلها غبار پاشی نکنید چرا که اینکار سبب ایجاد سوختگی برروی آنها خواهد شد و حتما بعد از قرار دادن گل در سایه عمل غبار پاشی را انجام دهید.

خاک مناسب

گل ادریسی حساسیت زیادی نسبت به خاکهای مختلف ندارد و تنها رنگ گلبرگهای آن با تغییر ph خاک تغییر می کند در خاک های قلیایی رنگ گلها صورتی شده و در خاکهای اسیدی رنگ گلبرگها رو به آبی می رود.

صنایع دستی در کشورهای مختلف جهان

به روز شده:1402-04-19

پل های معروف جهان را بشناسیم

به روز شده:8 ساعت پیش

پنج بهشت های گرمسیری دنیا که باید دید

به روز شده:1402-05-09

شناخت انواع نژادسگ رتریور

به روز شده:1402-04-18

آشنایی با سگ رتریور

به روز شده:1402-05-29

دیگران هم این مقاله را پسندیدند

نگهداری وانواع گل رز

تعویض گلدان

بهتر است برای داشتن یک گل هورتانسیای زیبا و شاداب قلمه های ریشه دار شده را در یک گلدان بزرگتر بکارید چرا که هورتانسیا رشد سریعی دارد و نیاری به گلدانهای کوچک و بستر کاشت قلمه ندارد و در ابتدا باید در گلدان بزرگ کاشته شود.

چقدر در مورد گیاه پاچیرا می دانید؟

شناخت گیاه پاچیرا

آفات و بیماریها

پوسیدگی قارچی توسط قارچ بوتریتیس یکی از بیماریهایی است که بخصوص در طی فصول پاییز و زمستان می تواند مشکلاتی را ایجاد کند. جمع آوری برگهای خزان کرده، زهکش مناسب خاک، عدم جمع آبیاری بیش از اندازه به جلوگیری از این بیماری کمک می کند.

بیماری قارچی سفیدک پودری نیز بخصوص در شبهای سرد و مرطوب پاییز شیوع می یابد. افزایش مناسب دما ، عمل تهویه هوای محیط نگهداری گیاهان و عدم خیس ماندن برگهای گیاه از جمله راه های مبارزه با این بیماری است.
زنگ، بیماری قارچی دیگری است که نقاط نارنجی رنگی بخصوص در زیر برگها ظاهر می شود در مورد بیماریهای قارچی می تواند در صورت لزوم از قارچ کش ها نیز استفاده کرد.

مقاله های پیشنهادی

صنایع دستی در کشورهای مختلف جهان

به روز شده:1402-04-19

پل های معروف جهان را بشناسیم

به روز شده:8 ساعت پیش

پنج بهشت های گرمسیری دنیا که باید دید

به روز شده:1402-05-09

گردشگری خلاقانه؛راهی جدید برای تجربه جدید جهانی

به روز شده:1402-05-09

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *