گردشگری تاریخی

میدان امام اصفهان زیباترین میدان در نصف جهان

میدان امام اصفهان زیباترین میدان در نصف جهان

در مرکز شهر اصفهان ، مکان تاریخی وجود دارد که دیدگان هر بیننده ای را میخ کوب می کند و نفس در سینه ی وی بند می آورد. این مکان شگفت انگیز میدان امام (نقش جهان)  نام دارد که ترجمه ی تحت اللفظی نام آن به معنای تصویری از جهان است.

از دیگر نام های این مکان می توان به میدان نقش جهان میدان شاه اشاره کرد . این مکان یکی از بناهای ثبت شده در لیست میراث یونسکو در ایران است که دارای چهار بنای برجسته و والا و  راسته های دکان هایی است که در بازار میدان قرار گرفته اند.

میدان امام اصفهان یکی از جاذبه هایی است که گردشگران متعددی را از جای جای جهان به سمت خود می کشاند. در ادامه  این مقاله به تاریخچه ی میدان نقش جهان و جاذبه های آن بیشتر خواهیم پرداخت.

تاریخچه میدان امام اصفهان

در سال 1958 میلادی شاه عباس تصمیم رفت تا پایتخت ایران را از قزوین به اصفهان تغییر دهد. شاه عباس با تکیه بر این تصمیم می بایست شهری را انتخاب می کرد تا شکوه و عظمت سلسله ی صفوی را به خوبی به تصویر بکشد.

پس بنا بر این روی این شهر را به پایتختی ایران برگزید و در ادامه ، مهم ترین میدان اصفهان به وجود آمد.

از آنجایی که نقش جهان نقش سیاسی داشت، می بایست هماهنگی  قدرت های مختلف پادشاهی را به نمایش می گذاشت. این سه قدرت را می توان اینگونه عنوان کرد: قدرت تجاری، اشکال مذهبی و قدرت پادشاهی. و به همین خاطر در گرداگرد امام (میدان نقش جهان ) شما مسجد شیخ لطف الله و مسجد شاه ( به نشانه ی قدرت مذهبی ) ، کاخ عالی قاپو ( به نشانه ی قدرت پادشاهی ) و بازار ( به نشانه ی قدرت تجاری ) را می بینید.

در ادامه ی این مقاله به بیان شرح مختصری از مسجد شیخ لطف الله ، کاخ عالی قاپو ، مسجد شاه و سر در قیصریه می پردازیم.

مسجد شاه

به احتمال زیاد برجسته ترین و والا ترین بنا در این میدان، مسجد شاه است که در جنوب میدان امام قرار گرفته است. مسجد شاه همچنین مسجد امام خوانده می شود و برای اکثریت مردم بارز ترین نمونه از معماری عصر صفوی است. در این اثر معماری کاشی های معرق به زیبایی خود نمایی می کنند. علاوه بر این، خطاطی های بسیار زیبایی فضای ورودی و محراب  تزیین کرده است که اثر اساتید برجسته و بنام آن عصر همانند علیرضا عباسی و محمد رضا امامی می باشند.

زمانی که شما مسجد شاه را بازدید می کنید دو مسیر ورودی مجزا با طول های متفاوت پیش رو دارید. معمار برجسته ی این بنا به گونه ای آن را طراحی کرده است که مسجد درست در محور مسیر قلبه ( رو به سوی مکه ) قرار بگیرد.

مسجد شاه در قسمت درونی دارای دو تالار بزرگ در قسمت شرقی و غربی است . اگرچه تالار شرقی از نظر ابعاد بزرگ تر است لیکن تالار غربی دارای تزیینات بیش تر و زیبا تر است. این مسجد همچنین دارای دو مدرسه ی دینی است که هر دو ارزش تماشا و بازدید دارند.

مسجد شیخ لطف الله

مسجد شیخ لطف الله مسجد دیگری است که در مجموعه ی میدان نقش جهان قرار دارد که هم نظر ابعادی از مسجد شاه کوچکتر است. با این حال از نظر زیبایی بسیار خیره کننده است .

مسجد شیخ لطف الله بطور اختصاصی برای زنان حرمسرای پادشاه ساخته شده است و به بیان دیگر، این مسجد یک مسجد خصوصی بوده است و مسجد شاه یک مسجد عمومی و همگانی بوده است.

با توجه به این کارکرد ، مسجد شیخ لطف الله مناره ندارد و فضای خارجی آن با تزیینات شاهانه آراسته نشده است اگرچه با این وجود، قسمت درونی مسجد ارزشی برابر با مسجد شاه دارد. کاشی کاری آن بدیع و گنبد آن بی نظیر است.

خاص ترین طراحی در قسمت درونی آن طرح دم طاووس در وسط گنبد است و چیزی که این طاووس را برجسته می کند آن است که طرح طاووس زمانی کامل می شود که اشعه های خورشید به داخل مسجد تابیده می شود و طرح دم طاووس تکمیل می گردد. ( طاووس در الهیات دین اسلام نماد بهشت برین است.)

کاخ عالی قاپو

در قسمت غربی میدان امام ، ورودی کاخ مسکونی شاه عباس صفوی وجود دارد. واژه ی عالی قاپو از ترکیب دو واژه ی عربی عالی به معنای بلند و واژه ی ترکی ” قاپو ” به معنای مدخل ساخته شده است. عالی قاپو کاخی است که دارای کارکرد های گوناگون بوده است. از یک سو کاخی است که ضیافت ها و مهمانی های شاهی در آن برگزار می شده است و از سوی دیگر کاخی است که شاه صفوی بازی هایی مانند چوگان را که در میدان نقش جاه برگزار می شد، به تماشا می نشست.

ین بنا دارای تالار های گوناگون در طبقات مختلف است که تمامی آنها نقش و کاربردی منحصر بفرد داشته اند. برای مثال ، ضیافت ها و میهمانی های شاهانه در طبقه ی ششم کاخ برگزار می شده که دارای اتاق های بسیار بزرگ بوده است.

علاوه براین، معماری طبقه ششم به گونه ای طراحی شده بوده است که موسیقی در آن به بهترین نحو ممکن پژواک داشته باشد. این دلیل آن است که به این تالار اتاق موسیقی می گویند.

آثار متعدد زیادی با درون مایه ی طبیعت و مناظر طبیعی از هنرمند عصر صفوی رضا عباسی دیوارهای این کاخ را مزین کرده است. در مجموع، طراحی و معماری کاخ عالی قاپو آن را به نمونه ی برجسته ی معماری دوران صفوی مبدل کرده است.

سر در قیصریه

میدان نقش جهان بهترین مقصدی است که گردشگران می توانند برای عزیزانشان سوغاتی و شیرینی جات تهیه کنند. مغازه ها و فروشگاه های زیادی دور تا دور میدان قرار گرفته اند و با عبوراز سردر قیصریه شما به بازار قدیمی شهر متصل خواهید شد.

این سردر در شمالی ترین نقطه ی میدان امام قرار گرفته است و پذیرای گردشگرانی از جای جای جهان است و بازار قیصریه به طول دو کیلومتر یکی از بزرگ ترین بازار های سرپوشیده در جهان است که میدان کهنه با قدمتی بیش از نهصد سال را ( میدان عتیق ) را به میدان نو ( میدان نقش جهان ) وصل می کند.

در بازار قیصریه فروش فرش و قالی و قالیچه بطور تخصصی انجام می گردد و این در حالی است که شما می توانید بهترین سوغاتی ها با بهترین کیفیت را تهیه کنید و همچنین از فضای سنتی بازار لذت ببرید.

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *