تکنولوژی

اینستاگرام مارکتینگ چیست؟

اینستاگرام مارکتینگ چیست؟

تا چند سال پیش استفاده از شبکه‌­های اجتماعی برای بازاریابی یک روش هوشمندانه به حساب می­‌آمد اما با گذشت زمان و رواج دیجیتال مارکتینگ در ایران، این امر به یک بخش جدایی ناپذیر از صنعت بازاریابی تبدیل شده است.

اینستاگرام یکی از شبکه‌های اجتماعی بسیار پرطرفدار است که می‌توان از طریق آن به مخاطبان زیادی دسترسی پیدا کرد و به انجام فعالیت‌های مختلف بازاریابی پرداخت.

آمارها نشان می‌دهد افراد میانگین ۵۳ دقیقه زمان را در روز صرف بازدید از اینستاگرام می‌کنند. به بازاریابی در اینستاگرام، اینستاگرام مارکتینگ گفته می‌‌شود. اما نحوه بازاریابی اینستاگرام به چه صورت است؟ در ادامه با ما همراه باشید تا به نکات مهمی در این زمینه اشاره کنیم.

اینستاگرام مارکتینگ چیست؟

اینستاگرام مارکتینگ یکی از انواع روش‌های بازاریابی از طریق شبکه‌های اجتماعی است که در آن برای تبلیغ یک برند از اینستاگرام استفاده می‌شود.

این شبکه اجتماعی پرطرفدار به برندها و کسب‌وکارهای مختلف کمک می‌کند تا با مخاطبان زیادی ارتباط برقرار کرده، آگاهی از برند و میزان فروش را افزایش دهند.

دیجیتال مارکتینگ در اینستاگرام

یکی از مهم‌ترین مزیت‌های اصلی اینستاگرام نسبت به سایر شبکه‌های اجتماعی ماهیت بصری آن است.

اگر کسب‌وکار شما به صورتی است که می‌توانید طراحی محصول انجام داده و یا خدماتتان به صورتی است که می‌توانید نتایج آن را در اینستاگرام نمایش دهید، اینستاگرام بهترین فضا برای کسب‌وکار و نمایش محتوای شماست.

شما می‌توانید از انواع مختلف ویدیو، تصاویر و … در این فضا استفاده کنید. البته در نهایت این استراتژی بازاریابی شماست که تعیین می‌کند از چه نوع محتوایی استفاده کنید.

قبل از ورود به این فضا و استفاده از آن، ایجاد استراتژی بسیار مهم است و شما را بر روی اهداف و مخاطبنان هدفتان متمرکز می‌کند. همچنین به دلیل تفاوت این شبکه اجتماعی از پلتفرم‌های دیگر باید از استراتژی بازاریابی متمایزی در این فضا استفاده کنید.

بازاریابی در اینستاگرام

با توجه به اهمیت و مزیت‌های این شبکه برای انجام بازاریابی می‌توان از این فضا برای رسیدن به اهداف مهم استفاده کرد. در ادامه مهم‌ترین نکات و اصول بازاریابی در اینستاگرام معرفی شده‌اند.

برای یک اینستاگرام مارکتینگ موفق رعایت و استفاده از موارد زیر ضروری است. اگر می خواهید نحوه ادمین شدن در اینستاگرام  را بدانید، بازاریابی اینستاگرام یکی از مواردی است که باید آموزش ببینید.

.

ایجاد حساب کاربری بیزینسی

اولین قدم برای بازاریابی اینستاگرام ایجاد حساب کاربری بیزینسی است. تفاوت این نوع حساب با حساب‌های کاربری شخصی در اینستاگرام، ارائه ابزارهای تحلیل و بررسی مختلفی است که در اختیار صاحبان کسب‌وکار قرار می‌گیرد.

در حساب‌های بیزینسی می‌توانید اطلاعات کاملی ازجمله اطلاعات تماس خود را وارد کنید. ابزارهایی برای بررسی پست‌ها و استوری‌های در اختیار شما قرار می‌گیرد که به کمک آن‌ها می‌توانید به انجام بازاریابی بپردازید.

.

تعیین اهداف بیزینسی

یکی از مهم‌ترین مراحل در بازاریابی اینستاگرام تعیین اهداف است. قبل از هر کار از خودتان بپرسید چرا در اینستاگرام هستید؟ شما نباید تنها به این دلیل که همه کسب و کارها از آن استفاده می‌کنند، حضور داشته باشید.

برای موفقیت بلند مدت در اینستاگرام، باید اهداف مشخص داشته باشید تا بتوانید زمان، انرژی و سرمایه گذاری پولی خود را توجیه کنید.

  • برخی افراد و کسب‌کارها از اینستاگرام برای نمایش محصولات و فروش مستقیم آنها از اینستاگرام استفاده می‌کنند.
  • برخی دیگر نیز از اینستاگرام برای به اشتراک گذاری نمونه کارها استفاده می‌کنند تا دنبال کنندگان برای استفاده از این خدمات مجاب شوند.
  • برخی دیگر برای بالا بردن آگاهی از برند و پیدا کردن لیدهای جدید
  • برخی از افراد نیز از این فضا برای ارائه محتواهای سرگرم‌کننده، انگیزشی و … استفاده می‌کنند.
  • اگر برای کسب درامد از اینستاگرام استفاده می کنید، در هر صورت باید هدف یا اهداف خود را به صورت دقیق مشخص کنید. محتوای مناسب با هدف خود ایجاد کرده و در زمان‌های درست در پیج خود قرار دهید.

مشخص کردن مخاطب هدف

بعد از مشخص کردن اهداف اینستاگرام مارکتینگ، باید مخاطبان خود را بشناسید تا بتوانید متناسب با آن‌ها به تولید محتوا و بازاریابی اینستاگرام بپردازید.
عوامل مختلفی مانند سن، مکان، جنسیت، درآمد، علایق، انگیزه‌ها و … می‌توانند در بازاریابی شما تأثیر بگذارند.رای انجام این کار نیز می‌توانید از رویدادهای محبوب و هشتگ‌های پربازدیدی که مرتبط با کسب و کار شما هستند استفاده کنید. سپس ببینید چه کسانی از این هشتگ‌ها استفاده می‌کنند و با آن‌ها ارتباط برقرار کنید.
با بررسی دنبال کننده‌های رقیب نیز می‌توانید به مخاطبان نزدیک‌تر شوید.

پروفایل و بایو اینستاگرام را بهینه سازی کنید

بیو اینستاگرام شما و شمایل کلی پروفایل در نگاه اول در چشم مخاطب بسیار تاثیرگذار است. نحوه نوشتن بیو اینستاگرامو همچنین انتخاب تصویر درست برای پروقایل از اولین کارهایی است که برای بهینه سازی پروفایل باید انجام دهید. در ادامه سئو اینستاگرام خود را فراموش نکنید تا بتوانید مخاطب بیشتری جذب کنید.

تجزیه و تحلیل رقبا را فراموش نکنید

  • تجزیه و تحلیل می‌تواند به شما در این زمینه کمک می‌کند. پس از مشخص کردن مخاطبان هدف در اینستاگرام، باید به انجام فعالیت‌های مختلف تحلیل و بررسی بپردازید و ببینید رقبای شما در چه زمینه‌ای محتوا تولید می‌کنند.
  • اگر از قبل رقبای برتر خود را می شناسید، می‌توانید برای بررسی حساب کاربری آن‌ها اقدام نمایید. در غیر این صورت برای پیدا کردن رقبا عبارت‌های مرتبط با فعالیت خود را جستجو کرده تا آن‌ها را پیدا کنید.
    پست‌ها و محتواهایی که طرفداران بیشتری دارند، هشتگ‌هایی که بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند و اطلاعات مختلف در این زمینه می‌تواند به شما کمک کند.
  • سپس سعی کنید با ایجاد محتوای متمایز و جذاب در این زمینه خود را به عنوان رقیبی جدی و تأثیرگذار معرفی کنید. در غیر اینصورت و در صورت تولید محتوای تکراری موجب فلاپ شدن خواهد شد.

برنامه ریزی برای فعالیت برای اینستاگرام مارکتینگ

برنامه ریزی برای فعالیت در اینستاگرام بسیار مهم است. شما می‌توانید با ایجاد تقویم محتوایی ، فعالیت خود را در این فضا مدیریت کنید. این تقویم شامل تعیین موضوعات مختلف برای تولید محتوا در پست، استوری و … است. همچنین زمان دقیق قرارگیری آن‌ها در اینستاگرام نیز مشخص می‌شود. این کار نه تنها از هدر رفتن وقت و انرژی شما جلوگیری می‌کند، بلکه باعث می‌‌شود بیشترین مخاطب به سمت شما جذب شود.

تولید محتوا مناسب

برای فعالیت در اینستاگرام به عنوان یک کسب و کار باید بتوانید علاوه بر استفده از محتوای تصویری درست، از بخش کپشن هم به خوبی استفاده کنید.

برندسازی در اینستاگرام

به طور کلی یکی از اهداف اصلی عضویت در شبکه­ های اجتماعی، افزایش میزان آگاهی افراد از برند مورد نظر است. با حضور در اینستاگرام به راحتی می­توانید نام تجاری، محصولات و خدمات خود را به افراد مختلف معرفی کنید.

محتوای مناسب مخاطب خود تولید کنید تا مخاطبان در صفحه باقی بمانند. برای این امر، برندسازی اهمیت ویژه‌ای در اینستاگرام دارد.

برند شما چیست؟ آیا مخاطبان برند شما را به درستی می شناسند؟ هنگامی که شخصیت برند خود را مشخص کردید، محتوای خود را برای مطابقت با آن اصلاح کنید.

این موضوع می‌تواند حتی در رنگ‌بندی مورد استفاده برای پست‌ها و استوری‌ها نیز اعمال شود. زیبایی شناسی برند فقط به تصاویر بصری اعمال نمی‌شود و محتوای ایجاد شده نیز تأثیرگذار است.

افزایش تعداد فالوورها

افزایش فالوورهای حساب کاربری شما به زمان و انرژی بالایی نیاز دارد. نکته مهم در این زمینه این است که هرگز اقدام به خرید فالوور نکنید، زیرا این کار پیج شما را با مشکلات مختلفی روبرو می‌کند.

همچنین در تغییرات جدیدی که در الگوریتم‌های اینستاگرام اعمال شده، این برنامه به طور خودکار فالورهای فیک را از پیج شما حذف می‌کند.

روش‌های مختلفی برای افزایش دنبال کنندگان پیج وجود دارد. اولین کار این است که برای پیج خود نام کاربری قابل تشخیص و جستجو انتخاب کنید.

به این صورت افراد به راحتی می‌توانند شما را پیدا کنند. بیوگرافی کامل و دقیق ایجاد کنید تا افراد با شما آشنا شوند.

پس از آن شروع به انتشار پست و استوری‌های مرتبط با کسب‌وکار خود نمایید. بهتر است قبل از اینکه فالورها به پیج شما اضافه شوند، تعدادی پست باکیفیت با محتوای ارزشمند در پیج خود قرار دهید.

اگر کاربران از پیج شما بازدید کرده و پستی را مشاهده نکنند شما را دنبال نمی‌کنند. پس از آن می‌توانید حساب‌های کاربری مرتبط با فعالیت خود را دنبال کنید.

همکاری با افراد تاثیرگذار یا اینفلوئنسرها

شخصیت­های مهم و تاثیرگذار در شبکه­‌‌‌های اجتماعی معمولا دارای دنبال کننده­‌‌های زیادی هستند. به همین علت می‌­توانند تنها با قرار دادن یک عکس یا فیلم در صفحه خود، تعداد زیادی از کاربران را تشویق به خرید و استفاده از یک محصول و یا خدمت کنند.

همچنین آن­ها می­‌توانند کاربران خود را به دنبال کردن صفحه اختصاصی شما تشویق کنند.

در این مقاله از مجله ارگ به چرایی و دلایل استفاده از اینستاگرام پرداختیم

از ابزارهای اینستاگرام به خوبی استفاده کنید

اینستاگرام قابلیت های زیادی دارد که در اینستاگرام مارکتینگ بسیار کاربرد دارد. تمامی مواردی که در بالا گفته شد را می توانید دراستوری های خود نیز پیاده کنید.

برگذاری لایو با مخاطبین

چه چیزی بهتر از این است که به صورت مستقیم با کاربران و مشتریان خود در ارتباط باشید؟ واقعیت این است که افراد دوست دارند نظرات خود را درباره یک محصول یا خدمت یا شرکت ابراز کنند و اینستاگرام بستری است که کاربران می­توانند با استفاده از آن به راحتی این کار را انجام دهند. از قابلیت لایو اینستاگرام نیز غافل نشوید. با استفاده از لایو میتوانید تعامل بیشتری با مخاطب خود داشته باشید. به عنوان مثال می توانید محصولات جدید خود را در لایو رونمایی کنید، به پرسش های پرتکرار مخاطب در لایو جواب دهید و …

تاسیس فروشگاه راه موفقیت در اینستاگرام مارکتیمگ

استفاده از قابلیت shop و پروموت در اینستاگرام برای اینستاگرام مارکتینگ بسیار مفید است که متاسفانه این قابلیت ها در ایران قابل استفاده نیست.

انالیز پیج با insight

در انتها باید گفت از insight اینستاگرام غافل نشوید.  آنالیز اینستاگرام تحلیل درستی از رفتار مخاطبان شما ارائه می دهد که می توانید بر اساس آن استراتژی اینستاگرام مارکتینگ خود را تعیین کنید.

جمع‌بندی

اینستاگرام ظرفیت بالایی برای جذب مخاطب و بازاریابی دارد. با کمک این فضا می‌توانید کسب‌وکار خود را رونق دهید. حتما پیج خود را به صورت حرفه‌ای راه‌اندازی کرده و آن را از روش‌های مختلف به افراد معرفی کنید.

مقاله های پیشنهادی

دیجیتال مارکتینگ

مقالات مفید خانه وخانه داری

طراحی دکوراسیون اتاق خواب

1402-04-13دکوراسیون

نکات مهم درباره طراحی دکوراسیون پذیرایی مدرن

1402-04-26دکوراسیون

تاثیر رنگ در دکوراسیون

1402-04-29دکوراسیون

12 تا از شیک ترین ترکیب رنگ در دکوراسیون

1402-04-29

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *