خانه وخانه داری

بهترین روش نگهداری از کاکتوس در منزل

بهترین روش نگهداری از کاکتوس در منزل

این روزها تنوع کاکتوس های مورد استفاده در طراحی و اجرای فضای سبز جایگاه بالاتری نسبت به گذشته پیدا کرده است. در مناطق با آب و هوای مساعد، کاکتوس از جمله گیاهانی است که مورد استفاده قرار می گیرد
از طرفی نگهداری کاکتوس در منزل ساده ای نیست و اگر به پرورش و مراقبت از کاکتوس علاقه دارید باید برای داشتن گیاهی سبز و شاداب آموزش های لازم را یاد بگیرید و آموزش های لازم را داشته باشید.

در این مقاله از مجله ارگ تلاش کردیم تا شما را باچند مورد از نگهداری کاکتوس در منزل بیشتر آشنا کنیم.

در یک نگاه

 

پرورش و نگهداری از کاکتوس در منزل چگونه است

به علت ملاحظاتی که در ادامه توضیح خواهیم داد، میتوان گفت که فضای داخل خانه برای پرورش و  نگهداری کاکتوس در منزل ایده آل است. چرا که شما کنترل بیشتری بر روی تغییرات دما، رطوبت و نور خواهید داشت و در نتیجه نگرانی شما در مورد پرورش کاکتوس‌های زیبا کمتر خواهد بود.

انتخاب کاکتوس مناسب

در زمان انتخاب کاکتوس به چند نکته توجه داشته باشید

ابتدا به مکان نگهداری از کاکتوس در منزل را مد نظر داشته باشید. این عامل، در رشد کاکتوس ها بسیار موثر است.

همچنبن برای نگهداری از کاکتوس در منزل به این نکات مهم هم توجه کنید

آیا اتاق یا باغچه خیلی سرد یا خیلی مرطوب است؟ آیا جای کافی برای رشد کاکتوس وجود دارد؟ کاکتوس مورد نظر شما چه میزان رشد خواهد کرد؟ آیا اتاق یا حیاط نور کافی دارد؟ پیش از انتخاب کاکتوس، در ساعت های مختلف روز اتاق یا حیاط را بر اساس این موارد بررسی کنید.

به این ترتیب میتوانید جمع ساعاتی که کاکتوس در معرض نور مستقیم خواهد بود را به دست آورید. سپس، لیستی از شرایط فضای خود تهیه نمایید و در اینترنت به جست و جوی کاکتوس‌هایی بپردازید که با شرایط شما همخوانی دارند.

سپس، با توجه با ویژگی های درج شده بر روی برچسب هر کاکتوس، و کمک گرفتن از فروشنده، میتوانید بر اساس شرایط خانه خود، گیاه را انتخاب نمایید.

کاکتوس های مختلف، به مقادیر مختلف نور نیاز دارند. آنها عاشق نور هستند ولی نیاز نیست که این نور به صورت 12 ساعت نور مستقیم آفتاب باشد. بهترین حالت نگهداری از کاکتوس آن است که پشت پنجره ی جنوبی یا شرقی باشد تا روزانه 4 تا 6 ساعت نور دریافت نماید

ساعت مچی در استایل و زیبایی

نکات کلیدی برای استفاده اکسسوری در استایل

کاکتوس سخره ای

در زمان انتخاب نوع کاکتوس،بهتراست به دنبال کاکتوسهایی باشید که به نور کامل نیاز ندارند. کاکتوس های ساکولنت با رنگ روشن، نیاز به نور بیشتر نیاز دارند.و در فضای باز با هوای معتدل بهتر رشد میکنند.کاکتوس های ساکولنت سبز رنگ، به نور کمتری نیاز دارند و محیط خانه برای آنها مناسب تر است.

کاکتوسهایی که به اندازه ی کافی نور دریافت میکنند گل خواهند داد. همه ی کاکتوس ها نیاز به نور مستقیم ندارند و نورمی تواند آنها را بسوزاند. نشانه ی شدید بودن نور دریافتی از بین رفتن رنگدانه ها و به عبارت دیگر سفید شدن نوک شاخ و برگ های آن است.

در صورتی که شاخه های کاکتوس خود را به سمت نور کشیده اند، بدان معناست که کاکتوس نور کاقی دریافت نمیکند.در صورت دیدن این شرایط کاکتوس را بچرخانید تا تمام قسمت ها نور دریافت کنند. در صورتی که تامین نور کافی برای شما مقدور نیست، میتوانید از نور مصنوعی استفاده نمایید.

هنگامی که دریافتید گیاه نور کافی و لازم را یا بیش از اندازه دریافت میکند، جای آن را عوض کنید تا بتوانید به بیشترین میزان نور دست یابید.

نگهداری گیاه بامبو در منزل

نگهداری و پرورش آلوئه ورا

دمای مناسب جهت نگهداری از کاکتوس

یکی از موارد مهم نگهداری از کاکتوس‌ها دمای مناسب محیط است، کاکتوس ها آب و هوای گرم و خشک را ترجیح میدهند. اما این بدین معنا نیست که باید آنها را در معرض گرما قرار دهید. در صورتی که نگهداری از کاکتوس را در فضای باز انجام می دهید، نیاز خواهید داشت تا برای محافظت از آنها، به نوعی برایشان سایه فراهم کنید. برای این کار میتوانید از ماحفه، چتر و یا ایرانیت استفاده نمایید. در صورتی که محیط کاکتوس ها سرد باشد، آنها قادر به ریشه دهی نخواهند بود.

درمورد کاکتوس های ساکولنت، بنا به دلایلی مانند بالا رفتن دما، شدید بودن نور آفتاب، و میزان رطوبت بهتر است آنها را در فضای داخل خانه نگهداری کنید
.

ساعت مچی در استایل و زیبایی

نکات کلیدی برای استفاده اکسسوری در استایل

انتخاب گلدان مناسب جهت نگهداری از کاکتوس در منزل

در هنگام انتخاب گلدان، گلدانی را انتخاب کنید که به خاک اجازه خشک شدن در اسرع وقت را بدهد، چرا که مانع از گندیدن ریشه ها میشود.

همچنین از وجود حداقل یک سوراخ در کف گلدان اطمینان حاصل کنید تا خشک شدن به صورت موثر انجام گیرد. همچنین اندازه ی گلدان و امکان تنفس گلدان کاکتوس در نگهداری از کاکتوس حائز اهمیت است.

گلدانهایی با امکان تنفس، مانند گلدان های گلی، سفالی و سرامیکی بهترین هستند، گلدان گلی بدون لعاب و سرامیک بهترین نوع هستند، اما گلدان های پلاستیکی نیز قابل استفاده خواهند بود. گلدان های سرامیکی و گلی سنگین هستند، از همین رو برای نگهداری از کاکتوس های بزرگتر که پر از آب هستند، مکانی ثابت و محکم فراهم خواهد کرد.

گلدان های گلی و سرامیکی نفس میکشند وبه خاک اجازه میدهند تا یک دست خشک شوند. گلدان های پلاستیکی سبک هستند و تمیز و جا به جا کردن آنها آسان است.

شکل ظاهری گلدان هم بنا برسلیقه و بودجه شما متغیر است وتاثیری در نگهداری از کاکتوس در منزل را ندارد

وجود سوراخ در کف گلدان بسیار مهم است واگر گلدان خریداری شده شما دارای سوراخ کف نیست از فروشنده درخواست کنید این سوراخ هارا برای شما ایجاد کند و میتوانید با دریل و مته الماسه سوراخهایی ایجاد کنید تا مانع جمع شدن آب در گلدان شود .

اگر آب در گلدان خارج نشود باعث گنیدن ریشه گیاه هان میشود وصدمات غیر قابل جبرانی به کاکتوس شما وارد میشود .

استفاده از گلدانهای شیشه ای با توجه به زیبایی این گلدانها اما به دلیل خارج نشدن آب اضافی و خشک نشدن به موقع خاک پیشنهاد نمیشود.

میدان امام اصفهان زیباترین میدان در نصف جهان

زاینده رود اصفهان از چه شهر هایی میگذرد

خاک مناسب برای نگهداری از کاکتوس در منزل

از تمامی مراکز و گل فروشی ها میتوان خاک مخصوص کاکتوس را تهیه کنید البته خودتان هم میتوانید خاک مناسب جهت پرورش و نگهداری از کاکتوس در منزل را تهیه کنید

خاک کاکتوس باید دارای دانه های درشت و شنی باشد ، خاک باغچه را با ماسه ترکیب کنید  خاک باید به گونه ای باشد که آب را سریع تبخیر کند تا از گندیده شدن کاکنوس جلوگیری کند .

مقدار آب مورد نیاز کاکتوس

مانند نور، انواع مختلف کاکتوس‌ها به به میزان مختلفی آب نیاز دارند . حتما دستور نگهداری از کاکتوس خود را به دقت بخوانید. برای اطمینان، به صورت هفتگی گلدان‌های کاکتوس خود را چک کنید. برخی تا سه هفته نیز نیاز به آب دهی ندارند

اگر خاک خشک است، باید به قدری آب دهید که خاک خیس و نه اشباع گردد. اگر خاک مرطوب است، میتوانید تا آبدهی مجدد اندکی صبر کنید.

در هر بار آب دهی، مطمئن شوید که خاک خشک شده است از ابتدای فصل بهار، فروردین ماه که زمان بیداری وگل دهی گیاهان است تا ابتدای فصل پاییز که زمان خواب کاکتوس است گیاه به آب یاری بیشتری نیاز دارد و بعد از فصل پاییز تا ابتدای بهار گیاه به خواب میرود وبا توجه به خنک شدن هوا وتبخیر شدن کمتر آب گلدان گیاهان به آب یاری کمتری نیاز دارد.

کرم ضد آفتاب مناسب برای انواع پوست

محصولات برند این لی

سخن پایان نگهداری کاکتوس در منزل

اگر به گل وگیاه وکاکتوس علاقه مند هستید باید به این نکته توجه کنید که گلدان مناسب به همراه خاک ، زمان آب یاری گیاهان وکود مناسب از اهمیت بالایی برخوردار هستند.

در زمان خرید کاکتوس یا هر نوع از گل گیاه روشهای نگهداری بصورت کامل از فروشنده سوال کنید وبا تحقیقات بیشتر گیاهان سرسبز و شادابی داشته باشید

منبع: وبسایت گلستان

بیشتر بخوانید

بیشتر بدانید

نقش گیاهان در طراحی دکوراسیون داخلی

1400-11-25

پرطرفدار ترین و بهترین گل های آپارتمانی

1401-03-29

عوامل موثر در نگهداری ارکیده کاتلیا

1401-12-06

نور مناسب گیاهان آپارتمانی در تابستان و زمستان

1401-12-07

معرفی گلهای مقاوم وجان سخت مناسب آپارتمان

1401-12-07

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *