تکنولوژی

عکاسی خیابانی چیست؟

عکاسی خیابانی چیست؟

امروزه شبکه های اجتماعی به طور گسترده ای تصاویری را به نمایش میگذارند که بر گرفته از تصاویر غیر واقعی و تصاویری است که به طرز چشمگیری اشباع از انواع ویرایش ها می باشد.

دسترسی به امکانات و یا تجهیزات گران قیمت و همچنین ساعت ها کار با انواع نرم افزار های ویرایشگر از پیش نیاز های اصلی برای انجام این کار به شمار می آید اما جدا از این موضوع شاخه دیگری از عکاسی نیز وجود دارد که به عکاسی خیابانی معروف می باشد.

هدف این نوع از عکاسی یا همان عکاسی خیابانی کاملا متفاوت و متمایز از دیگر شاخه های عکاسی می باشد و همچنین از زرق و برق کمتری برخوردار است .

مجله ارگ در این مقاله اطلاعاتی در مورد سبک عکاسی خیابانی با شما به اشتراک میگذارد ودر پایان شما پیشتهادات وتجربیات خود را با ما ومخاطبین به اشتراک بگذارید

عکاسی خیابانی چیست؟

عکاسی خیابانی به نوعی بدنه هنر عکاسی است چرا که صحنه هایی از زندگی روزمره مردم را سوژه اصلی خود دانسته و آن ها را به نمایش می گذارد.

تصاویری از خیابان ها، مساجد، پارک ها و… به طور کلی مراکز عمومی که مردم گرد هم می آیند یکی از بهترین محل ها برای تهیه عکس خیابانی به شمار می آید.

و همچنین باید بر این موضوع تاکید داشته باشیم که هدف عکاسی در خیابان به نوعی به تصویر کشیدن مردم است و نه پوشش اتفاقات گوناگون.

اگر بخواهیم به بیانی ساده و روان در رابطه با عکاسی خیابانی سخن بگوییم باید به این موضوع اشاره داشته باشیم که عکاسی در خیابان به دنبال ثبت لحظات عادی زندگی روزمره افراد در اماکن عمومی و به نوعی در مراکز اصلی شهر است.

این نکته را نیز بدانید معمولا این سبک از عکاسی جزئی از عکاسی بی هوا در این رشته در نظر گرفته میشود و معمولا سوژه عکس برداری اغلب در حین عکاسی بی خبر از این موضوع است عدم آگاهی سوژه از این موضوع باغث خلق عکس واقع گرایانه تر میباشد.

انسان ها یکی از سوژه های اصلی در عکاسی

اغلب عکس های خیابانی که از انسان ها به عنوان سوژه استفاده می شود معمولا احساسات نهفته در فرم صورت این افراد را به تصویر بکشید تمرکز بر روی احساسات شخص و پدیدار کردن حالت چهره او که مشخص کننده حال درونی این شخص است از اهمیت بالایی نزد افراد برخوردار است.

عکاسی خیابانی

این مقاله هم به شما پیشنهاد می شود

تعریف توکن مثلی و توکن غیر مثلی

عوامل تاثیر گذار در عکاسی خیابانی

امروزه با رواج انواع شبکه های مجازی و در دسترس بودن آن برای تمام افراد همگی عکس های خیابانی بسیاری از این عکسها متوسط و معمولی هستند را مشاهده کرده ایم.

اینکه صرفا لنز دوربین را به سمت شخصی که در خیابان ایستاده نشانه رفته و از او عکسی بگیریم صرفا بدین معنا نیست که ما عکاسی خیابانی انجام داده ایم مثل بسیاری از سبک های عکاسی نیز، کادر بندی صحیح و مناسب عکس توانایی این را دارد که فرق یک عکس خوب و متوسط را به طور کامل مشخص کند.

مهمترین نکته در عکاسی خیابانی یک عکاسی خیابانی خوب یک سوژه واضح و مشخص را نیازمند می باشد استفاده از تمام قوانین مربوط به عکاسی یا همان قوانین ترکیب بندی مانند قانون یک سوم، تقارن، قالب بندی، فضای منفی و دیگر موارد مربوط همگی تاثیرات بسیاری در ارائه یک عکس خیابانی زیبا و متحیّر کننده را دارند.

معمولا عکاس خیابانی به نحوی که سعی بر این دارد یک داستان کوتاه را همراه خود به بیننده نشان دهد و او را از حس و حال لحظات آگاه سازد.

اگر قصد دارید به عنوان یک عکاس خیابانی فعالیتی را آغاز کنید سعی بر این داشته باشید که سوژه هایی را انتخاب کنید بیننده را به نحوی به چالش بکشد و او را به تفکر وا دارد.

در یک نگاه

 

آیا برای عکاسی خیابانی حتما باید سوژه انسانی داشته باشیم؟

در رابطه با این موضوع اختلاف نظراتی در بین اساتید و هنرمندان رشته های عکاس هست اساتید بسیاری به این موضوع معتقد هستند که در عکاسی خیابانی حتما باید یه سوژه انسانی وجود داشته باشد اما نظریه هایی هم بر این مبنا است که لزوما نیاز به وجود انسان در عکاسی خیابانی نیست.

استفاده از سوژه انسانی برای نشان دادن اینکه در آن مکان زندگی و حضور افراد در جریان است استفاده از سوژه انسانی بهترین راه می باشد.

موضوع مهم استفاده از چهره مستقیم انسان ها ضروری نیست و در برخی موارد میتوان از سایه انسان ها کمک بسیاری گرفت.

ایده دیگر در عکاسی خیابانی استفاده از و سایل جا مانده ای که در آن مکان هست و نشان دهنده وجود انسان است را به تصویر کشاند وجود این اشیا در تصویر به نوعی در ذهن شخص بیننده این چالش را ایجاد میکند که چه ماجرایی می تواند پشت این اشیای جا مانده در تصویر باشد.

راهکار برای طول عمر 5 لوازم خانگی

به روز شده:1402-04-29

پر سودترین مشاغل خانگی

به روز شده:1402-04-18

تفاوتهای قهوه ساز و اسپرسوساز چیست

به روز شده:1402-04-18

مزایا و معایب کولر آبی چیست؟

به روز شده:1402-04-18

مقایسه بخاری گازی و پکیج و رادیاتور

به روز شده:1402-04-18

آیا تمام عکاسی های خیابانی به صورت مخفیانه از سوژه انجام می شود؟

خیلی از افراد در این رابطه بر این عقیده هستند که تمامی عکس های خیابانی باید به صورت مخفیانه انجام شود.

اما برخی از افراد نیز بر این عقیده هستند که پرتره خیابانی نیز جزو عکاسی خیابانی دسته بندی می شوند.

این نکته باید در نظر داشت که ممکن است ارتباط بر قرار کردن با افراد ناشناس برای قشر جوانی که تازه کار در عکاسی سخت باشد و در بسیاری از موارد مخالفت عکاسی از جانب طرف مقابل .

اما جدا از ترسناک بودن این مورد برای این دسته باید بگوییم که با استفاده از این موضوع توانایی این را پیدا خواهند کرد تا عکس های زیبایی را به تصویر بکشانند.

دیگران هم این مقاله را پسندیدند

آلت کوین چیست؟

ارتباط چشمی با سوژه

یکی دیگر از انوع عکاسی خیابانی غیر مخفیانه را می توان مواقعی دانست که با سوژه سعی در برقراری ارتباط چشمی دارید.

در این صورت به عقیده برخی از کارشناسان ارتباط چشمی خود انگیختی صحنه را از میان خواهد برد و به نوعی باعث به وجود آمدن تغیراتی در صحنه خواهد شد.

دسته ای از افراد هم هستند که با سوژه ارتباط چشمی بر قرار نخواهند کرد اما در صورتی که سوژه متوجه آنها شود نیز عکس را حذف نخواهند کرد این ارتباط های شانسی معمولا موجب افزایش زیبایی عکس خواهد شد و به نحوی عکس را زیبا تر از حد معمول خود جلوه خواهد داد.

تجهیزات مناسب برای عکاسی خیابانی

در عکاسی خیابانی  با هر نوع دوربینی میتوانی عکاسی انجام دهدوامروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی و تلفنهای همراه هوشمند با دوربینهای باکیفیت بالا افرادبسیاری در حال عکاسی هستند.

چنانچه شخص از یک دوربین SLR  با یک لنز بزرگ بهره بگیرد و یا از دوربین موبایل هوشمند خود استفاده کند، توانایی این را دارد که این سبک از عکاسی را آغاز کند.

اما این نکته را باید در نظر داشت که با توجه به سبک کار استفاده از تجهیزات متفاوت مزایای متفاوتی را با خود به همراه دارد.

به عنوان مثال استفاده از لنز زوم در فواصل و سوژه های دورتر این توانایی را به ما خواهد داد که عکس های زیبایی را خلق کنیم اما استفاده از لنز های بزرگ سه پایه موجب این خواهد شد که سوژه نیز تا حدود بسیاری متوجه حضور شما در صحنه باشد و عکس از حالت اصلی وطبیعی خود خارج میشود

به هر میزانی گه لنز قوی تر باشد بزرگتر و سنگین تر میشود و به خوی خود باعث مشگلاتی از جمله سرعت پایین وخستگی در مدت زمان کار وعکاسی زیاد میشود

استفاده از لنز پرایمر هم شما را به عنوان عکاس محدود به فواصل خاصی می کند اما از مزایای قابل بحث آن نیز می توان به سبک تر بودن سرعت بالا وجم وجور بودن این نوع لنز اشاره داشت.

قوانین کشور ها برای عکاسی خیابانی به چه صورت است؟

کشور های مختلف برای عکاسی خیابانی قوانین مختلفی را وضع کرده اند در برخی از کشور ها عکاسی خیابانی بدون اجازه شخصی که به عنوان سوژه است، غیر قانونی و جرم به حساب می آید.
اما در برخی کشور ها یا شهر ها هم عکاسی خیابانی به طور کلی غیر ممکن و غیر قانونی محسوب می شود و این موضوع در حالی است که در برخی از کشور ها افراد توانایی دور زدن این قوانین را داشته و به نوعی کار های خود را انجام می دهند.
در برخی کشور ها نیز عکاسی خیابانی در صورتی می تواند صورت بگیرد که تصویر سوژه به نحوی باشد که چهره او قابل تشخیص نباشد.
در ایالت متحده و بریتانیا نیز حریم خصوصی در مکان های عمومی معنایی نداشته و این موضوع بدان معناست که می توان به شکل کاملا قانونی از هر سوژه ای که مد نظر شما است، تصویر برداری کرد

در کشور ما ایران عکاسی از افراد از دیگاه شخصی ونه قانونی گرفتن عکس وفیلم بدون تجازه افراد از لحاظ اخلاقی وحرفه ای مجاز نمیباشد بهتر است بعد از گرفتن عکس با شخص سوژه هماهنگ واجازه گرفته شود

سخن پایانی

زمانی که شخص برای نخستین بار سعی می کند فعالیت خود را در زمینه عکاسی خیابانی آغاز کند، تعاریف زیادی خواهند شنید که به شما توصیه می کنیم به این حرف ها توجه زیادی نکنید.
به شما توصیه می کنیم به جای ملاک قرار دادن حرف های دیگران سعی بر این داشته باشید که از دیدگاه منحصر به فرد خودتان به این موضوع نگاه کرده و زندگی خیابانی را ترسیم کنید.
فواصل کانونی مختلف را در کار خود در نظر گرفته و صبورانه عمل کنید تا به مورد دلخواه خود دسترسی پیدا کنید.
با نور و انواع پدیده های اطرافتان بازی کنید و مهم تر از هر چیز سعی در سر گرم کردن خودتان داشته باشید تا این کار برایتان لذت بخش تر باشد.
اگر قصد کسب مهارت در این زمینه را دارید هم به شما توصیه می کنیم که احساسات و ژست ها و لحظات روایت کننده را به شکلی زیبا ثبت نمایید.
به مرور زمان وکسب تجربهرفع خطاها متوجه خواهید شد عکاسی خیابانی انتخاب بسیار مناسبی برای شما بوده است.
علاوه بر موضوعات گفته شده نیز شما پس از مدتی به طور قابل مشاهده ای متوجه پیشرفت خودتان در این زمینه خواهید شد که این موضوع خود انگیزه ای برای ادامه این کار می باشد.
و در پایان سعی بر این داشته باشید که ابتدا بیاموزید و آموخته های خود را در رابطه با عکاسی خیابانی را بر دیگر ژانر های دلخواه خود در عکاسی منطبق کرده و آثاری زیبا و چشم نواز خلق کنید.

مقاله های پیشنهادی

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *