تکنولوژی

6 تکنولوژی برتر آینده

6 تکنولوژی برتر آینده

دانشی که از برنامه ریزی برای انتخاب و برگزیدن به دست آمده، اقدام مناسب بسیار مهم و ضروری است زیرا آینده به هیچ ‌وجه مشخص نیست. پس با درک تکنولوژی برتر زمانه می توانیم کمی آینده مان راتضمین کنیم.

در این مقاله مجله ارگ اصفهان به پیش‌بینی 6 تکنولوژی برتر آینده می‌پردازد که می‌توانند آینده را دچار تغییر و تحول کنند.

تکنولوژی برتر (فناوری های سال ۲۰۲۵)

تکنولوژی ها به مرور زمان پیشرفته می شوند و برقراری ارتباط با آن ها  جزوی از زندگی روزمره انسان است. پس بهتر است پیش شناختی در رابطه با تکنولوژی برتر آینده داشته باشیم.

1-خودروهای خودران

سال ۲۰۲۰ قرار بود سال خودروهای خودران باشد، اما این موضوع آنگونه که انتظار می‌رفت پیش نرفت. هرچند شیوع ویروس کرونا باعث تضعیف روحیه شرکت‌های بزرگ نخواهد شد و الگوریتم‌های خود را به‌روزرسانی می‌کنند تا خودروهایی را بسازند که کاملا بدون نیاز به راننده باشند.
این موضوع به طور گسترده مورد توافق واقع شده است که ۵ سطح مختلف از خودروهای خودران وجود دارند. این ۵ سطح از “فاقد خودکارسازی” (نیاز به راننده) تا “خودکارسازی کامل” (بدون نیاز به راننده) مختلف هستند.
سطح صفر تا ۲ به نظارت انسانی بسیار زیادی نیاز دارند، در حالی که سطوح ۳ الی ۵ به منظور نظارت بر شرایط رانندگی به الگوریتم‌ها متکی هستند. پیشرفته‌ترین خودروهای خودران موجود در بازار از دسته خودروهای سطوح ۳ و ۴ هستند.
انتظار می‌رود که تا سال ۲۰۲۵ یا حتی زودتر بتوانیم به فناوری خودروهای سطح ۵ دسترسی پیدا کنیم. اما مسیر پیش رو بسیار طولانی است و مشکلات آن از دو راهی‌های اخلاقی تا مسائل آماری موجود در این صنعت متفاوت است.
حتی اگر به خودروهای سطح ۵ دسترسی یابیم، احتمالا این خودروها هرگز جایگزین خودروهای امروزی نخواهند شد، بلکه به جای آن جاده‌ها و مسیرهایی مخصوص خودروهای خودران ایجاد می‌شود تا ترکیب این دو نوع خودرو باعث بروز مشکلات مختلف نشود.
خودروهایی که امروزه می‌شناسیم به حدی در زندگی ما نقش محوری دارند که تغییر آنها به معنای بازسازی بخش عمده‌ای از دنیای کنونی است. در این صورت از اهمیت پارکینگ‌ها کاسته می‌شود، ایستگاه‌های شارژ خودرو تغییر می‌کند و نحوه تعامل عابرین پیاده با جاده‌های ایمن‌تر برای همیشه تغییر خواهد کرد
.

2-رایانش کوانتومی

اول از همه می‌توان این نکته را بیان کرد که دانشمندان پیدایش رایانش کوانتومی را ۵۰ سال پیش اعلام کرده‌اند. اما اینبار ممکن است شرایط فرق کند.

در ماه اکتبر ۲۰۱۹، گوگل اعلام کرد که به برتری کوانتومی دست یافته است که اجرای ۳ دقیقه محاسبات به این روش معادل با تقریبا ۱۰,۰۰۰ سال محاسبات با ابررایانه‌های کنونی است. این اعداد توسط IBM به چالش کشیده و گفته شد که برنامه‌های رایانه‌ای کنونی می‌توانند این محاسبات را طی فقط ۲.۵ روز انجام دهند.

رایانه‌های کوانتومی که در آنها، بیت کوانتومی (Qubit) جایگزین بیت‌ها می‌شوند، به صورت تئوری بسیار سریعتر و کارآمدتر از رقبای قدیمی خود هستند، اما با مشکل فروپاشی کوانتومی مواجه هستند. با این حال، توسعه این رایانه‌ها، به عنوان مثال برای شرکت‌های داروسازی، از نظر تئوری می‌تواند منجر به پیشرفت‌های مهمی در ساخت دارو شود.

نکته جالب‌تر این است که رایانه‌های کوانتومی به راحتی می‌توانند رمزهای عبور کدگذاری‌شده بلاک چین را حل و آن را بی‌اثر کنند.

3-پیش‌بینی ژنتیک

توان محاسباتی اشاره شده در بخش قبل می‌تواند برای تحلیل ژنوم و پیش‌بینی احتمال مواجه با شرایط پزشکی مختلف نظیر بیماری‌های قلبی یا سرطان سینه مورد استفاده قرار بگیرد.

فارغ از خطرات ناشی از تبعیضات ژنتیکی، پیش‌بینی‌های مبتنی بر DNA می‌تواند گامی بلند در جهت سلامت عموم مردم باشد. برای مثال، اگر فردی در معرض خطر زیاد سرطان سینه قرار داشته باشد، با ماموگرافی می‌تواند این خطر را کاهش دهد.

در نتیجه ابتلا به سرطان کاهش می‌یابد و این موضوع منجر به بهبود نرخ درمان و هزینه‌های درمانی کمتر می‌شود. این موضوع هم‌چنین می‌تواند منجر به افزایش داروهای شخصی‌سازی شده شود.

تکنولوژی برتر

چطور یک بلاگر آرایشی شویم

هوش مصنوعی در پزشکی از راه دور

4-کریسپر

تناوب‌هایِ کوتاهِ پالیندرومِ فاصله‌دارِ منظمِ خوشه‌ای (Clustered Regularly Interspaced Short Palindromic Repeats) یا به اختصار کریسپر (CRISPR) به محققان امکان می‌دهد تا به آسانی توالی‌های DNA را تغییر دهند و عملکردهای ژن را اصلاح کنند.

کریسپر کاربردهای بالقوه زیادی نظیر اصلاح نواقص ژنتیک، درمان و جلوگیری از شیوع بیماری‌ها و بهبود محصولات کشاورزی دارد.

اگر این فناوری در دست افراد غیراخلاقی بیافتد منجر به اصلاح سلولی به منظور ایجاد ویروس‌های جدید یا خلق نژاد برتر می‌شود که جنبه منفی این فناوری است

.

بهترین روش نگهداری از کاکتوس در منزل

بهترین روش نگهداری از کاکتوس در منزل

5-ارتقا و اندام‌های مصنوعی انسان

خوشبختانه ژنتیک پاسخ تمام سوالات نیست. گاهی اوقات بعضی از ابداعات خوب قدیمی و فناوری رباتیک برای برطرف کردن مسائل کافی است. به تدریج شاهد تغییرات طبیعی، مصنوعی یا تکنولوژیکی بدن انسان به منظور ارتقای قابلیت‌های فیزیکی و ذهنی می‌شود که اغلب به صورت اندام بایونیک است.

با شناخت بهتر نحوه انتقال اطلاعات مغز به بدن، شرکت‌های بیشتری شاهد ارزش ارتقای زندگی مردم خواهند بود. احتمال این موضوع بسیار زیاد است که فراتر از اندام مصنوعی نظیر دست و پا، به جایی برسیم که ستون فقرات و چشم‌های مصنوعی در اختیار داشته باشیم.

.

تکنولوژی برتر

فناوری های بسیار هیجان انگیز(فناوری های سال 2030)

فناوری یک آینه روبروی جامعه قرار می‌دهد و حمایت خوب و بد آن فناوری را برای جامعه منعکس می‌کند. باید به خاطر داشته باشیم که فناوری اغلب جهت‌گیری ندارد و خنثی است. کاری که ما با فناوری انجام می‌دهیم گویای آینده آن فناوری است.

6-گرافین

اگرچه گرافین (Graphene) طی سالیان اخیر سروصدای بسیار زیادی به‌پا کرده است، اما سرانجام شاهد پیامد مثبتی از آن هستیم. اگر به این سروصداها توجه نکرده‌اید باید بگوییم که گرافین یک محصول جانبی از گرافیت است که از شاخه‌های کربن است.

گرافین به شدت محکم و بسیار نازک، سبک و انعطاف‌پذیر است و هم‌چنین برق را نیز بسیار خوب انتقال می‌دهد. کاربردهای گرافین پرشمار است، مخصوصا در زمینه لباس‌های الکترونیکی و لباس‌های فضایی که جنبه مقاومت و وزین در آنها یکی از مولفه‌های مهم است.

با این حال، چندین سال طول خواهد کشید تا شاهد افزایش کاربردهای آن باشیم. ما دنیای خود را حول سیلیکون ساخته‌ایم و زمان و تلاش بسیار زیادی لازم است تا این فناوری به بلوغ رسیده و شناخته‌شده را جایگزین کنیم

.

اعتیادفرزندان به گوشی هوشمند و افسردگی و بی ادبی

هشت فناوری های هیجان انگیز

مقاله های پیشنهادی

بیشتر بدانید

اهمیت سئو وبسایت

1401-12-06

تاثیر رپورتاژ آگهی بر سئو سایت

1401-12-06

سئو سایت (SEO) و چگونه می توانیم یک وبسایت را سئو کنیم؟

1402-02-23

مهم ترین ویژگی های طراحی وبسایت

1402-02-25

با اصطلاحات وعناوین سئو بیشتر آشنا شوید

1402-03-20

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *