گردشگری تاریخی

جاذبه های گردشگری اصفهان

جاذبه های گردشگری اصفهان

اصفهان با همه زیبایی وبزرگی شهری توریستی گردشگری است شهری با مکانهای گردشگری وتفریحی بسیار زیادی دارد پارکها ومکانهای تاریخی 

اصفهان چهار راه و شاه راه در ایران

اصفهان به دلیل مرکز بودن در ایران تبدیل به یک شاه راه وچهار راهی اصلی است یعنی شما اگر از سمت شمال به جنوب از شرق به غرب ایران در حال سفر باشید از استان پهناور اصفهان گذر خواهید کرد که از هر سمت وارد استان شوید مکانهای گردشگری تفریحی در مسیر خود دارید و مجله ارگ به چند مورد پرداخته است

دهکدۀ گلستان کوه

دهکدۀ گردشگری گلستان کوه در 12 کیلومتری از خوانسار استان اصفهان قرار دارد.دراین منطقۀ طبیعی گردشگری در فصل بهار لاله­ های واژگون زیبایی وجود دارد. این دهکده دارای چشمه­ های جوشان طبیعی  و گیاهانی با خاصیت دارویی است. در این دهکده تفریحی امکانات ،  رفاهی همانند هتل پنج ستاره، ویلاهای اجاره ­ای، پارک آبی، استخر، سونا، جکوزی، زمین­ های ورزشی، انواع رستوران، پارک، بازارچه و بازی­ های تفریحی است.

دهکده گلستان کوه

کویر ورزنه

کویر ورزنه که نام دیگر آن کویر خارا است، یکی دیگر از جاذبه­ های گردشگری اطراف اصفهان است. این کویر واقع در ورزنه در 110 کیلومتری اصفهان واقع شده است. ورزنه به­ دلیل خانم­ هایی که چادر سفید بر سر دارند به سفیدترین شهر ایران معروف است. بهترین زمان سفر به کویر ورزنه فصل پاییز است. یکی از زیبایی­های این کویر، تپه­های هرمی آن است.  قسمت ­های دیدنی این کویر عبارت است از: تپه­ های شنی، کویر، تپه­ های ماسه ­ای، موزه مردم­ شناسی، قلعۀ قورتان، برج­ های کبوتر اژیه، پل تاریخی.

قنات مون در اردستان

قنات مون واقع در شهرستان اردستان استان اصفهان به عجیب­ ترین و تنها ترین قنات دو طبقۀ دنیا شناخته شده است. این قنات بیش از 800 سال قدمت دارد و در فهرست آثار ملی جای گرفته است. نکتۀ جالب توجه در این قنات آن است که هر طبقه از قنات، آب به ­صورت جداگانه جریان دارد و آب دو طبقه با یکدیگر مخلوط نمی شود. آب قنات زیری گرم­تر و آب قنات رویی شیرین است.

چادگان  

روستای چادگان درفاصۀ 128 کیلومتری اصفهان واقع شده است که دارای دهکدۀ گردشگری زاینده ­رود است و بر جاذبۀ گردشگری این مکان افزوده است. گفته شده است که این روستا در زمان صفویه به­ نام پاراتاک معروف بوده است. مورخان عقیده دارند که اسکندر در این محل اقامت داشته است و داستان­های زیادی پیرامون این روستا در این باره وجود دارد؛ به همین دلیل روستای مجاور چادگان نیز اسکندری نام دارد. این روستا هم­چنین دارای بقایای تاریخی از جمله ستون­ های سنگی شکسته است که گویای تمدن قدیمی این روستا است.

آبشار آب ملخ یا تخت سلیمان

  آبشار آب ملخ واقع در روستای آب ملخ در 60 کیلومتری شهر سمیرم استان اصفهان است. افراد این روستا عقیده دارند که آبشار در اثر سقوط تخته ­سنگ ایجاد شده است. علت نام­گذاری این آبشار بدان سبب است که آب این آبشار دارای مواد معدنی ­ای است که باعث از بین رفتن ملخ­ ها می­شود. این آبشار به تخت سلیمان نیز شهرت دارد.

تالاب گاو خونی از جاذبه های گردشگری اصفهان

تالاب گاو خونی معروف به باتلاق گاو خونی واقع در 137 کیلومتری جنوب شرق اصفهان است. روستای ورزنه نزدیک­ترین محل به این تالاب است. تالاب گاو خونی 150 سانتی­متر عمق دارد و پرنده ­های مهاجر در آن اقامت دارند.

قنات مزد آباد

قنات مزد آباد واقع در شهرستان میمه اصفهان یکی از آثار جهانی است. طول این قنات 18 کیلومتر و عمق آن 72 متر است.

جاذبه های گردشگری در روستای طامه

روستای طامه واقع در شهرستان نطنز اصفهان در هفت کیلومتری جنوب غرب نطنز قرار دارد. این روستا دارای کوهستان، آبشار و چشمه است که به جاذبه­ های دیدنی آن افزوده است.

پارک ملی کلاه قاضی

پارک ملی کلاه ­قاضی واقع در اصفهان و مجاورت بهارستان، به­ دلیل وجود گل ­های آهو یکی از مناطق گردشگری اصفهان محسوب می­شود. گل­ های دیدنی و زیبا در این محل عبارتست از: شقایق وحشی، خارشتر و لاله وحشی. این پارک محل زیستگاه پرندگان، خزندگان و پستانداران است. قسمت­های دیدنی این پارک، رشته­ کوه کلاه­ قاضی  و گونه­ های گیاهی و جانوری است.

جاذبه های گردشگری لادر در خمینی ­شهر

منطقۀ لادر واقع در خمینی­ شهر استان اصفهان یکی از مناطق گردشگری اصفهان است که دارای چشمه لادر، گیاهان وحشی، دشت و … است. مهم­ترین بخش جاذبۀ طبیعی این منطقه، چشمۀ آن است که باعث جذب گردشگران بسیاری می­شود.

آبشار پونه ­زار

آبشار پونه­ زار واقع در فریدون­شهر یکی از جاذبه­ های طبیعی و گردشگری اصفهان به حساب می ­آید. آبشار واقع در درۀ چونه در ارتفاعات زاگرس است. دیواره­های این آبشار پوشیده شده از خزه و سنگ است که باعث زیبایی این آبشار شده است. این آبشار بعد از روستای چغیورت واقع شده است.

دشت لاله ­های واژگون دره­بید 

دشت دره­بید در فریدن اصفهان واقع شده است. دره­بید نام روستای فریدن است که دارای آب و هوای مطبوع، گیاهان سرسبز و چشمه ­های جوشانی از جمله چشمه روغنی، چشمه سفید و چشمه آقا خان است. در فصل بهار این روستا پوشیده از لاله­ های واژگون می­شود که زیبایی این روستا را دوچندان می­کند. در کنار لاله ­های واژگون، گیاهانی مانند کنگر، تره، کرفس، موسیر و شوید نیز در این روستا وجود دارد.

آبشار سمیرم 

آبشار سمیرم واقع در پنج کیلومتری سمیرم استان اصفهان یکی از جاذبه ­های طبیعی اصفهان است که به عنوان میراث طبیعی به ثبت رسیده است. این آبشار به عروس زیبای زاگرس معروف است. آب این آبشار از رودخانه­ای که در بالای آن واقع شده است، سرچشمه می گیرد.

آبشار شاه­لولاک

آبشار شاه­لولاک واقع در شهرستان لنجان استان اصفهان در دیوارۀ کوه سرچشمه می­گیرد. این آبشار در فصل بهار دارای آبی خروشان و در فصل زمستان به ­صورت قندیل یخ می­بندد و باعث زیبایی خیره ­کننده­ای می­شود.

پارک ساحلی زرین ­شهر

پارک ساحلی زرین­ شهر واقع در استان اصفهان دارای مساحت 200 هزار متر مربع و آب و هوای خنک و مطبوع است. دریاچه ه­ای مصنوعی با مساحت 30 هزار متر مربع در این پارک وجود دارد. از دیگر قسمت­ های تفریحی این پارک، وجود قایق برای قایق ­سواری در دریاچۀ آن است.

مجموعۀ تفریحی سد خمیران

مجموعۀ تفریحی سد خمیران واقع در روستای شهرستان تیران و کرون استان اصفهان است. این مجموعۀ تفریحی دارای قسمت­های تفریحی ساحلی، قایق­ سواری، آلاچیق و … است.

جاذبه های گردشگری در روستای هونجان  

روستای هونجان واقع در 60 کیلومتری شهرستان شهرضای استان اصفهان است. این روستا در فصل بهار و تابستان یکی از مناطق دیدنی اصفهان به حساب می آید. در این روستا، چشمه ه­ایی به نام زرین­ چشمه یا زر چشمه وجود دارد که اطراف آن پوشیده شده از درختان وحشی است؛ به همین جهت این منطقه را همانند پارک ساحلی زیبا و چشمگیری نموده است. افراد این روستا معتقدند که آب این چشمه، امراضی مانند امراض گوارشی را درمان می­کند. این روستا در شب محل بسیار خوبی برای دیدن ستاره ­های آسمان است؛ چرا که یکی از مراکز رصد ستارگان محسوب می­شود.

پارک سرچشمۀ خوانسار از جاذبه های گردشگری در اصفهان

پارک سرچشمه واقع در خوانسار استان اصفهان دارای مساحت 15 هکتار است. این پارک مملو از درختان سرسبز و چشمه­ های جوشان است. این پارک از اردیبهشت ماه تا شهریور یکی از مناطقی است که گردشگران بسیاری را به خود جذب می­کند.

کوه صفه اصفهان

کوه صفه یکی دیگر از مکان های دیدنی اطراف اصفهان می باشد که به خاطر فاصله کمی که از اصفهان دارد و امکانات تفریحی، ورزشی و رفاهی که دارد مورد توجه بازدید کنندگان قرار گرفته است.

کوه صفه اصفهان تقریبا مثل بام تهران می باشد چرا که با قرار گرفتن در بالای کوه صفه کل شهر اصفهان زیر پایتان قابل مشاهده است 

کوه صفه در جنوب غربی اصفهان واقع شده است و به ارتفاع مناسبی  که دارد محل خوبی برای علاقه مندان به پیاده روی کوهنوردی و سنگ نوردی می باشد

صخره های بلند یکی از ویژگی های چشم نواز صفه می باشد که باعث گسترش ورزش کوهنوردی تخصصی و سنگ نوردی در این شهر شده است .

مجله ارگ  سعی کرده در این مقاله تعدادی از مکانهای گردشگری در اصفهان را معرفی کند شما کدام مناطق گردشگری را میشناسید برای ما در کامنتها بنویسید تا در این مقاله درج شود.

 

 

مقاله های پیشنهادی

شناخت انواع نژادسگ رتریور

1402-02-21

بهداشت سگ پودل چگونه است؟

1402-02-23

معرفی نژاد سگ پامرانین

1402-03-02

بررسی جامع ژرمن شپرد

1402-03-02

تغذیه و بیماری های سگ رتریور

1402-03-15

6 نژاد سگ که با کودکان خوش رفتار نیستند

1402-05-10

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *