گردشگری تاریخی

همه چیز درمورد گردشگری و جاذبه های گردشگری ایران

همه چیز درمورد گردشگری و جاذبه های گردشگری ایران

امروزه و با توجه به اطلاعات در دسترس، شاید کمتر کسی از جامعه جهانگردان را بتوان پیدا کرد که علاقه ای به مسافرت و دیدار از مکان های گردشگری ایران عزیز و زیبا را نداشته باشد. کشور ما به دلیل داشتن جاذبه های تاریخی، فرهنگی و اجتماعی، و همچنین طبیعت بکر و منحصر بفرد، از دیرباز همواره به عنوان یک مقصد گردشگری هیجان انگیز شناخته شده است.

البته بهتر است ابتدا خودمان با جاذبه ها و مکان های گردشگری ایران و ویژگی های هر کدام از این جاذبه ها آشنا شویم و سپس آنها را به دیگران معرفی کنیم. طبق تحقیقات به عمل آمده، معرفی سینه به سینه یا دهان به دهان یکی از موثرترین روش های تبلیغ شناخته شده است.

در این مقاله و مقاله های آتی می خواهیم به صنعت گردشگری و مکان های گردشگری ایران بپردازیم و ویژگی ها و نکات آن را با هم مرور کنیم. شما هم اگر به این موضوع علاقه مند هستید همراه مجله ارگ باشید.

اهمیت توسعه صنعت گردشگری چیست؟

شاید برای برخی افراد کمی عجیب به نظر برسد که درآمد برخی کشورها از صنعت گردشگری آنها بسیار بیشتر از سایر درآمدهای آنها است. آره؛ از جمله این کشورها می توان به ترکیه، مالزی، سنگاپور، تایلند و برخی کشورهای اروپایی اشاره کرد که با برنامه ریزی دقیق گردشگران زیادی را به خود جذب کرده اند. البته نمونه هایی از افراد بی بند و بار و بداخلاق نیز در این آمار موثر بوده است. اما حقیقت این است که اکثر این کشورها بدون توجه به استعداد ذاتی خود، گردشگری را بسیار جدی گرفته اند و برای توسعه صنعت گردشگری خود برنامه ریزی مناسبی انجام داده اند. متأسفانه در ایران عزیز این اهمیت را نمی بینیم، هرچند ظرفیت های گردشگری در ایران از بسیاری از کشورها بیشتر است. و حتی به طور قطع می توان گفت که مکان های گردشگری ایران بسیار زیاد و متنوع است.

به هر حال توسعه صنعت گردشگری در ایران فواید زیادی برای کشور ما خواهد داشت. بهبود وضعیت اقتصادی، گردش پول، افزایش سطح فرهنگ و رفاه و بهبود زیرساخت های اجتماعی تنها بخش کوچکی از مزایای رونق گردشگری در ایران است.

این مقاله هم به شما پیشنهاد می شود

صنعت گردشگری ایران

گسترش صنعت گردشگری در ایران چگونه ممکن است؟

وضعیت توریست در ایران با سایر کشورها کمی متفاوت است. در اینجا بسیاری از موانع ریز و درشت باعث جلوگیری از پیشرفت گردشگری شده و تا این موانع رفع نشود، نمی توان امید زیادی به موفقیت داشت.

با بررسی کشورهای پیشتاز در زمینه ی جذب توریست، می توان به این مسئله پی برد که سرمایه گذاری روی جاذبه ها و مکان های گردشگری تاثیر به سزایی روی گسترش این صنعت دارد. این در حالی است که مکان های گردشگری ایران بسیار غنی است و به راحتی می تواند سلیقه های مختلف گردشگران را پوشش دهد

جاذبه های گردشگری

در یک نگاه

 

با توجه به این موارد و موقعیت خاص ایران، می توان روش های زیر را برای گسترش بازدید از مکان های گردشگری ایران نام برد:

-بهبود راه های ارتباطی و حمل و نقل

جاده ها، مسیرها و خطوط هوایی مهم ترین ابزار جابجایی گردشگران هستند. در واقع این جاده ها نقش برجسته ای در اتصال مکان های مختلف گردشگری و نمایان ساختن آنها دارند. اگر به کشورهای توسعه یافته سفر کرده باشید، متوجه کیفیت راه های ارتباطی بین شهری و درون شهری خواهید شد و آنجاست که به نقش آن ها در جذب گردشگر پی می برید.
در ایران جاده ها و بزرگراه های زیادی برای اتصال شهرهای مختلف ساخته شده است. از جمله این جاده ها می توان به بزرگراه های تهران به مشهد، تهران به تبریز، اصفهان به شیراز و تهران به قم اشاره کرد که همه ساله دچار ترافیک سنگین می شوند.
گفتنی است این تعداد جاده به هیچ وجه کافی نیست و همچنان برای دسترسی به برخی مکان های گردشگری ایران باید از جاده های پرخطر و پر پیچ و خم استفاده کنیم. همچنین کیفیت پایین جاده ها باعث افزایش تصادفات و در نتیجه افزایش ریسک گردشگری شده است.

دیگران هم این مقاله را پسندیدند

گردشگری چیست

-استفاده از ظرفیت خانه های مبله، ساخت هتل ها و مسافرخانه های استاندارد

خانه های مبله، هتل ها و مسافرخانه های مناسب از دیگر موارد مهم برای توسعه گردشگری در ایران است. زمانی که فرد یا گروهی به عنوان توریست وارد شهر می شوند، ابتدا پس از سفر به دنبال مکانی برای استراحت و استراحت می گردند. حال تصور کنید که هتل های شهر آمادگی یا کیفیت لازم را برای پذیرایی از این مسافران نداشته باشند و دردسرهای زیادی را برای آن ها ایجاد کنند. در این شرایط حاضرید دوباره به آن شهر سفر کنید؟ یا خاطره ای تلخ برای همیشه در ذهن شما نقش می بندد؟
بنابراین اگر بخواهیم توریست و گردشگری را توسعه دهیم، ابتدا باید از ظرفیت خانه های مبله با کیفیت و نسبتاً اقتصادی استفاده کنیم. افقی که گروه جمونه برای صنعت گردشگری ایران در نظر گرفته است.
خانه های مبله به نسبت کیفیت بالایی که ارائه می دهند قیمت مناسبی دارند و به همین دلیل تعداد زیادی از گردشگران از اجاره آپارتمان یا خانه مبله استقبال می کنند. باید برای گردشگران ثروتمند هتل های لوکس و منحصر به فرد بسازیم تا این مسافران احساس رضایت کنند و مشکلی با سبک زندگی خود نداشته باشند.
اما به طور کلی احساس رضایت ایجاد شده توسط خانه های مبله در یک گردشگر در هیچ هتل 5 ستاره ای یافت نمی شود. این موضوع را می توان در کشورهای موفق در زمینه گردشگری مشاهده کرد. اما جذابیت فرهنگ غنی ایران در مقایسه با سایر نقاط جهان دو برابر است و می توان از این ظرفیت در قالب اجاره آپارتمان یا خانه مبله استفاده کرد.

جاذبه های گردشگری

بیشتر بدانید

اهمیت سئو وبسایت

1401-12-06

خرید رپورتاژ آگهی وتاثیر بر سئو وبسایت

1401-12-06

سئو سایت (SEO) و چگونه می توانیم یک وبسایت را سئو کنیم؟

1402-02-23

تاثیر رپورتاژ آگهی بر سئو

1402-05-23

مقاله های پیشنهادی

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *