گردشگری تاریخی

دیدنی ها و مکان های گردشگری اصفهان

دیدنی ها و مکان های گردشگری اصفهان

مکان های گردشگری اصفهان متعدد است که بسیاری از این مکان ها به عنوان میراث تاریخی در یونسکو به ثبت رسیده‌اند. اصفهان شهری تاریخی است که در مرکز ایران قرار دارد و مرکز استان اصفهان می باشد.

اصفهان ، سومین شهر بزرگ ایران، پس از تهران و مشهد پرجمعیت شهر ایران و همچنین ۱۶۵مین پرجمعیت ترین شهر جهان است. این شهر در بازه ی سال‌های ۱۰۵۰ تا ۱۷۲۲ میلادی در هنگام پادشاهی صفویان پایتخت ایران شد و رونق فراوانی گرفت.

مکان های گردشگری اصفهان به واسطه معماری بی نظیر ایرانی، پل‌های سرپوشیده، مساجدو مناره‌های خاص آن معروف است. به دلیل تعدد و قدمت جاذبه های گردشگری اصفهان به آن لقب “نصف جهان” را داده اند.

در این مقاله از مجله ارگ به مکان های گردشگری اصفهان خواهیم پرداخت

.

میدان نقش جهان یکی از مکان های گردشگری اصفهان

یکی از مکان های گردشگری اصفهان ، میدان نقش جهان می باشد که از بزرگترین میدان‌های جهان می باشد. که دارای۵۰۷ متر طول و ۱۵۸ متر عرض است، این میدان دارای چهار اثر تاریخی این شهر به نام مسجد شیخ لطف‌الله، مسجد امام، سر در بازار قیصریه و کاخ عالی قاپو است.

دورتادور میدان نقش جهان را ۲۰۰ حجره‌ در دو طبقه محصور کرده است. که برای گردشگران هم بازدید از این میدان و هم خرید است. این میدان در زمانی که صفویان اصفهان را پایتخت خود انتخاب کردند آن را احداث کردند.

در این زمان مسجد امام، مسجد شیخ لطف‌الله و سردر بازار قیصریه نیز ساخته شدند. در آن زمان، میدان نقش جهان محل برگزاری مسابقات و بازی‌هایی همچون چوگان و قاپوق‌اندازی و همچنین محل انجام رژه‌ سربازان و سپاهیان و سوارکاری بود.

میدان نقش جهان در هشتم بهمن ماه سال ۱۳۱۳ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید

.

آموزش و تربیت کاسکو

نکات مهم نگهداری عروس هلندی

مسجد شیخ لطف الله

مسجد شیخ لطف الله از قدیمی ترین مکان های گردشگری اصفهان ، مسجدی فاقد مناره و صحن که برای درباریان بنا شده بود. گنبد این مسجد از مدورترین گنبدها در میان مساجد جهان است.در طی ساعات روز رنگ‌های متفاوتی را همچون رنگ خاکی، صورتی و خاکستری از خود به نمایش می گذارد.

مسجد شیخ لطف الله در پانزدهم دی ماه سال ۱۳۱۰ با شماره ۱۰۵ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید است. چین پس از ثبت ملی آن تمبر مشترکی را با نقش این بنا منتشر کرد تا شهرت این اثر را جهانی‌تر نماید.

کاشی‌ کاری ها و تزئینات داخلی، طرح و رنگ بندی های آن نهایت زیبایی معماری ایرانی اسلامی را نشان می دهد.

مسجد امام

مسجدشاه که به نام‌های مسجد جامع، مسجد سلطانی و مسجد امام نیز شهرت دارد، یکی دیگر از شاهکاری های بی نظیر از معماری، کاشی‌کاری در قرن یازدهم هجری در طی دوران صفوی است که از بناهای مهم معماری اسلامی ایران محسوب می شود.

ورودی اصلی آن در ضلع جنوبی میدان نقش جهان قرار گرفته است و دارای دیگر ورودی هایی در محلات اطراف بنا می باشد. این مسجد در پانزدهم دی ماه سال ۱۳۱۰ با شماره­ ثبت ۱۰۷ به‌عنوان یکی دیگر از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

مکان های گردشگری اصفهان

همه چیز درمورد وکیل ملکی

وکیل تسخیری به چه کسی می گویند؟

سر در و بازار قیصریه ( نام یکی از مکان های گردشگری اصفهان )

از بناهای تاریخی دوران صفویه است که راه اصلی بازار اصفهان در میدان نقش جهان می باشد.این بازار که در قرن ۱۱ بنا شده است به مسجد جامع این شهر منتهی می‌شود. سردر بازار قیصریه نیز با شمارهٔ ثبت ۱۰۳ در سال ۱۳۱۰ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.

این سر در در قدیم دارای نقاره‌ خانه ای در طبقه سوم آن بوده است که اوقات روز را اعلام می‌کرده .اکنون این طبقه تخریب شده‌ و شامل دو طبقه را ‌می باشد.

سر در قیصریه، ورودی بازار قیصریه و بخشی از بازار بزرگ اصفهان است.این بازار در دوره صفویه از بازارهای مجلل بوده است و اکنون نیز یکی از بازارهای صنایع دستی اصفهان به شمار می‌آید.

ناصر خسرو و شارد فرانسوی، در سفرنامه هایشان از این بازار نیز بازدید کردند و به توصیف آن پرداخته‌اند و علت نام‌گذاری این بازار را، شباهت آن به قیصریه یا قیساریا در آسیای صغیر (ترکیه کنونی) بیان کرده اند.

 

مکان های گردشگری اصفهان

شما به مکان های تاریخی اهمیت میدهید؟

نگاهی به مکان های تاریخی اصفهان

کاخ عالی قاپو

عمارت عالی قاپو نیز یکی دیگر از جاذبه های گردشگری اصفهان است که پس از تغییر پایتخت از قزوین به اصفهان به دستور شاه عباس اول در سال های ۹۷۱ تا ۹۷۷ خورشیدی، به جهت مقر و دولتخانه حکومتی سلاطین صفوی بعد ساخته شد.

کاخ عالی قاپو یا عمارت عالی قاپو در دوران صفویه با عناوینی همچون دولتخانه مبارکه نقش جهان و قصر دولتخانه نیز شهرت داشته است، این بنا در ضلع غربی میدان نقش جهان اصفهان و روبروی مسجد شیخ لطف الله قرار دارد.این کاخ ۱۸۰۰ متر مربع مساحت و دارای ۶ طبقه می باشد.

کلمه عالی قاپو شامل دو بخش عالی و قاپو می باشد که در زبان ترکی، به معنای «درگاه بلند» یا «سر در بلند» می‌ باشد.این کاخ بی نظیر با معماری ای بر پایه چوب استوار شده است.

کاخ عالی قاپو با نام بلندترین کاخ دوران صفوی شهرت دارد.این کاخ با پلکانی باریک و بلند ارتفاع از طبقه همکف به طبقات بالاتر می‌رسد.با بالا رفتن از این پلکان، ایوانی زیبا با ستون‌های چوبی تمایان می شود که ارتفاعش در حدود ۲۰ متر می باشد که از این ایوان می توان به تماشای میدان نقش جهان پرداخت در این ایوان می‌توانید مسجد شیخ لطف الله را در روبه رویتان، سر در قیصریه را در سمت چپ و مسجد امام را در سمت راست نظاره گر باشید

.

مکان های گردشگری اصفهان

مقاله های پیشنهادی

بیشتر بدانید

عوامل موثر در نگهداری ارکیده کاتلیا

1401-12-06

نور مناسب گیاهان آپارتمانی در تابستان و زمستان

1401-12-07

معرفی گلهای مقاوم وجان سخت مناسب آپارتمان

1401-12-07

نگهداری بونسای جیسینگ

1402-04-10

شناخت گل پاچیرا

1402-04-12

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *