گردشگری تاریخی

انواع گردشگری کدام اند؟

انواع گردشگری کدام اند؟

انواع گردشگری یکی از سریع ترین صنایع در حال رشد در جهان است

منبع اصلی ارز و اشتغال بسیاری از کشورها به شمار می رود و یکی از مهمترین پدیده های اقتصادی و اجتماعی محسوب می شود.

قدمت سفر به اندازه انسان روی زمین است. انسان در آغاز زندگی خود در جستجوی غذا، سرپناه، امنیت و زیستگاه بهتر از جایی به جای دیگر می رفت.

اما با گذشت زمان این گونه حرکات تبدیل به سرگرمی شد و به سفر و سیاحت رسید. اما انواع گردشگری چیست و هدف از گردشگری چیست؟

با مجله ارگ اصفهان همراه باشید

گردشگری به چه معناست؟

تعریف گردشگری موضوع ساده ای نیست، زیرا یک صنعت پیچیده متشکل از مشاغل مختلف است

موضوع مشترک این است که همه آنها محصولات و خدماتی را به گردشگران/بازدیدکنندگان ارائه می دهند.

گردشگری در ساده ترین تعریف ممکن به معنای سفر برای اهداف تجاری یا تفریحی به مکانی دور از زادگاه یا منطقه معمولی شماست.

شما به عنوان یک توریست از مکانی دیدن می کنید که از منطقه معمولی شما دور است.

سازمان جهانی گردشگری (WTO) به طور خاص گردشگری را به عنوان اقامت در خارج از محیط معمولی برای یک سال یا کمتر برای اهداف تفریحی یا 24 ساعت یا کمتر برای اهداف تجاری تعریف می کند.

انواع گردشگری چیست؟

انواع گردشگری بسیار اند. در ادامه مطلب با تعدادی از آن ها آشنا خواهید شد:

گردشگری داخلی

گردشگری داخلی شامل سفر در داخل کشور می شود و گردشگران از مرزهای بین المللی یا مبادی ورودی عبور نمی کنند.

گردشگری داخلی مزایای زیادی برای به حداقل رساندن فقر، تقویت زیرساخت ها، تقویت رشد اقتصادی و ایجاد اشتغال دارد،

در حالی که برای افراد بیشتری قابل دسترسی است و هزینه کمتری دارد.

انواع گردشگری

گردشگری تجاری

این نوع گردشگری شامل سفر برای مقاصد تجاری و حرفه ای می شود.

گردشگری تجاری نقشی حیاتی در بخش انواع گردشگری دارد.

زیرا گاهی اوقات افراد بیش از یک سال برای اهداف تجاری از محیط عادی خود دور می مانند و حتی تعطیلات خود را در آنجا می گذرانند.

فعالیت های رایج مرتبط با گردشگری تجاری شامل شرکت در جلسات، گردهمایی های رسمی، کنفرانس ها، سمینارها،

بازدید از نمایشگاه ها و نمایشگاه ها و غیره است که این گردشگری قدرت خرید را افزایش می دهد.

انواع گردشگری

گردشگری بین المللی

سفر به خارج از کشور نیاز به ویزا و پاسپورت دارد و به آن گردشگری بین المللی می گویند. این نوع سفرها معمولا برای افراد کمتری امکان پذیر است، اما جذابیت های خاص خود را نیز دارند.

امروزه با توجه به تعدد سفرهای خارج از کشور برای استفاده بیشتر و بیشتر، به دلیل اینکه رزرو و اقامت در هتل برای دیدن مکان های تاریخی و تفریحی زیاد است و دسترسی مردم به این مکان ها آسان است، این سفرها از طریق تورها و شرکت های خدمات مسافرتی انجام می شود که بسیار مقرون به صرفه است و گردشگران نیازی به رزرو هتل، غذا و گم شدن در مکان های بازدید ندارند.

انواع گردشگری

انواع اکوتوریسم

این نوع گردشگری در سال های اخیر در کل دنیا بسیار افزایش یافته و روز به روز محبوبیت بیشتری پیدا می کند.در واقع دلیل پیدایش این نوع گردشگری حفاظت بهتر از منابع طبیعی در جهان است.مفهوم اصلی اکوتوریسم یا گردشگری پایدار این است که صنعت سفر باید شیوه های سازگارتر با محیط زیست را اتخاذ کنداز میراث طبیعی و فرهنگی یک مقصد محافظت کند و از جوامع محلی حمایت کند.

گردشگری ماجراجویی

گردشگری ماجراجویانه سفر یک فرد از مکانی به مکان دیگر در جستجوی ماجراها و فعالیت های جدید است. این شکل از گردشگری در بین گردشگران جوان و افرادی که دوست دارند مناطق دورافتاده را کشف کنند، محبوبیت بیشتری دارد. این نوع گردشگری با انجام فعالیت هایی مانند پیمایش مسیرهای طولانی، رفتینگ، کوهنوردی، غواصی و … افراد را تشویق می کند تا از منطقه امن خود خارج شوند و چالش های مختلفی را تجربه کنند.

گردشگری سلامت

گردشگری سلامت بخش مهمی از گردشگری از دوران باستان بوده است. این گردشگری عمدتاً آن دسته از گردشگرانی را جذب می کند که می خواهند سلامت خود را بازیابند. گردشگری سلامت به شما کمک می کند تا از شر استرس روحی و سلامتی خلاص شوید. گردشگران با انجام فعالیت های جسمی، ذهنی یا روانی مشکلات سلامتی خود را بهبود می بخشند. در سرتاسر جهان، مقاصد زیادی وجود دارد که برای بهبود سلامتی محبوب هستند. چشمه های آب گرم، مناطق خوش آب و هوا و دور از آلودگی روستایی و… از جمله مقاصد معروف این گردشگران است.

گردشگری زیارتی و معنوی

زیارت یا سیاحت معنوی زمانی است که انسان به دلایل معنوی یا مذهبی به مکان های دیگری سفر می کند و بیشتر ما با آن آشنایی داریم. گردشگری معنوی نیز به نوبه خود به حمایت از فعالیت های فرهنگی محلی و صنایع دستی کمک می کند و باعث ایجاد اشتغال و درآمد می شود. سفر حج، رفتن به کربلا، مشهد و… سفرهای زیارتی یا معنوی محسوب می شود.

گردشگری حیات وحش

گردشگری حیات وحش سفر افراد به نقاط مختلف برای مشاهده و تعامل با حیات وحش، گیاهان و جانوران در زیستگاه طبیعی آنهاست. سافاری، بازدید از مرکز نجات حیوانات، دیدن دلفین های رایگان و … نمونه هایی از گردشگری حیات وحش است. هر کشوری دارای مناطق حفاظت شده ویژه، پارک های حیات وحش و باغ وحش هایی است که مردم می توانند از آنها بازدید کنند.

گردشگری فرهنگی

گردشگری فرهنگی سفر یک فرد برای آشنایی و شرکت در جشنواره ها، آیین ها و سایر فعالیت های فرهنگی محلی است. این نوع گردشگری بیش از یک فعالیت تجاری است، زیرا به گسترش فرهنگ، سنت ها، تنوع و غنای جوامع بومی به سایر نقاط جهان کمک می کند.

گردشگری روستایی

در این دسته گردشگران اوقات فراغت خود را در روستاها یا شهرهای کوچک می گذرانند. بازدیدکنندگان می توانند برای چند روز یا چند ماه از منطقه روستایی دیدن کنند. به خصوص مسافران انفرادی می توانند از آن مکان ها دیدن کنند تا از اوقات تنهایی خود لذت ببرند. مانند افرادی که برای فرار از شلوغی، مدتی به روستای کوچکی می روند، آرامش خود را بازیابند، با مردم محلی معاشرت می کنند و از سکوت و زیبایی روستا لذت می برند.

 مردم ایران چگونه سفر می کنند؟

کشور ما از نظر منابع طبیعی و جاذبه های گردشگری طبیعی و همچنین آثار باستانی و تاریخی یکی از غنی ترین کشورهاست و می توانید از انواع گردشگری در ایران لذت ببرید. شهرهای شیراز و اصفهان برای گردشگری تاریخی، شهر مشهد برای سیاحت زیارتی و شهرها و جزایر شمالی ایران مانند قشم و کیش محبوب ترین گزینه ها برای سفرهای تفریحی و طبیعت گردی هستند.

در بین کشورهای خارجی، ترکیه، ارمنستان و آذربایجان به دلیل نداشتن ویزا و هزینه کمتر در صدر مقاصد گردشگری خارجی قرار دارند و کشورهای عراق و عربستان نیز برای زیارت در نظر گرفته شده اند.

کویر یکی از جاذبه های گردشگری ایران است

ایران به دلیل داشتن آب و هوای خاص، کشوری چهارفصل است و جاذبه های گردشگری متنوعی دارد. یکی از جذاب ترین انواع گردشگری ایران کویرهای آن است که هر ساله گردشگران داخلی و خارجی زیادی را به خود جذب می کند. در سال های اخیر تورهای کویری توسط شرکتهای مسافرتی  یا اکوکمپ های کویری رواج پیدا کرده و می توانید فعالیت های زیادی از شترسواری در کویر تا تماشای ستاره ها را تجربه کنید.

نتیجه

همانطور که گفته شد صنعت گردشگری بسیار گسترده و متنوع است. انواع مختلفی از گردشگری وجود دارد که برخی از آنها دهه هاست که وجود داشته و برخی دیگر تازه در حال ظهور هستند. گردشگری یک صنعت پویا و رقابتی است که مستلزم توانایی سازگاری مداوم با نیازها و تقاضاهای در حال تغییر مشتریان است. اگر می خواهید خودتان گردشگری را تجربه کنید، فراموش نکنید که علاوه بر لذت بردن از تفریح، به محیط زیست و گردشگری مسئولانه نیز فکر کنید.

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *