خانه وخانه داری

نکات آشپزی برای استفاده از مایکروویو

نکات آشپزی برای استفاده از مایکروویو

دستگاه های مایکروویو به دلیل اینکه غذا را بسیار سریع‌ تر از روش ‌های دیگر طبخ می ‌کنند، مناسب هستند و می ‌توان از آن ‌ها برای یخ ‌زدایی مواد غذایی منجمد استفاده کرد. بعلاوه، تهیه غذاهای آسان، خوشمزه و مغذی در مایکروویو کاملاً امکان پذیر است. فقط باید چند قانون ساده را دنبال کنید تا مطمئن شوید که غذای شما دقیقاً همان طور که می خواهید می شود. در این مطالب نکات حرفه ای پخت در مایکروویو، به علاوه توصیه هایی در مورد نحوه تبدیل دستور العمل ها برای مایکروویو توضیح داده می شود.

غذاها را بر اساس زمان پخت جدا کنید

پخت برخی غذاها بسیار بیشتر از بقیه طول می کشد. به طور خاص، پختن غذاهای بزرگتر و غلیظتر نسبت به غذاهای نازکتر و کوچکتر به زمان بیشتری نیاز دارد. برای اینکه یک غذای بزرگ (مرغ کامل) و یک غذای کوچک (سبزیجات یا کتلت) بیش از حد پخته نشود، غذا را جدا کرده و جداگانه در مایکروویو قرار دهید. سبزیجات نشاسته ای مانند سیب زمینی به طولانی ترین زمان پخت نیاز دارند و پس از آن گوشت و سپس سبزیجات کوچکتر مانند قارچ و کدو به کمترین زمان نیاز دارند.

مایکروویو

برای سرعت بخشیدن به زمان پخت غذای حجیم، آن را برش دهید

می توانید با برش دادن آن به قطعات کوچکتر، زمان پخت غذا در مایکروفر را کاهش دهید. به عنوان مثال، اگر تکه های بزرگ گوشت را ابتدا به صورت نوار یا قطعات کوچکتر برش دهید، سریعتر پخته می شوند. غذاهایی که ممکن است بخواهید قبل از پختن خرد کنید عبارتند از: مرغ، استیک، سیب زمینی و غیره.

غذا را به درستی روی یک ظرف پهن در مایکروفر قرار دهید:

یک ظرف یا یک بشقاب پهن در مایکروویو برای پخت و پز پیدا کنید. غذا را در یک لایه به طوری که ضخیم ترین قسمت غذا از مرکز ظرف دور باشد پخش کنید. این امر زمان پخت یکنواختی را تضمین می کند، زیرا غذا در اطراف لبه های بیرونی سریعتر از غذای نزدیک مرکز پخته می شود. ظروف شیشه ای و سرامیکی معمولا برای استفاده در مایکروویو مناسب هستند، اما ظروف فلزی را در مایکروفر قرار ندهید.

قبل از پخت غذای خود را بپوشانید

برای ظروف مایکروویو که درب دارند، درب ظرف را بگذارید و فاصله ای بگذارید تا بخار آن خارج شود. در غیر این صورت، ظرف را با یک حوله یا فویل مرطوب بپوشانید. پوشاندن غذا در مایکروویو به چند دلیل مهم است، از جمله:
به پخت یکنواخت کمک می کند.
غذا را مرطوب نگه می دارد و از خشک شدن آن جلوگیری می کند. 3. از پاشیدن غذا جلوگیری می کند.

غذا را در مدت کوتاهی بپزید و مرتب هم بزنید

در مایکروفر را ببندید. غذای خود را در مایکروویو قرار دهید و تنظیمات، دما و تایمر را فعال کنید، سپس شروع را فشار دهید. سبزیجات کوچک را در فواصل 5 دقیقه، سبزیجات بزرگتر را در فواصل 10 دقیقه و گوشت را در فواصل 15 تا 20 دقیقه بپزید. بین هر فرآیند پخت آن را هم بزنید تا حرارت پخش شود.

اجازه دهید غذا قبل از سرو در مایکروویو بماند:

پس از پختن غذا، در مایکروفر را ببندید و اجازه دهید غذا در آنجا گرم بماند. این به غذا زمان می دهد تا فرآیند پخت را کامل کند. سبزیجات باید پنج تا 10 دقیقه و گوشت 10 تا 15 دقیقه بماند
مایکروویو

تبدیل دستورالعمل برای مایکروویو

آشپزی کردن با مایکروویو نکاتی مهم دارد که در ادامه به آنها می پردازیم:

پخت و پز در مایکروویو باعث تبخیر کمتری نسبت به سایر روش های پخت می شود، بنابراین به آب کمتری نیاز دارید. هنگام مایکروویو کردن دستوری که برای مایکروویو طراحی نشده است، مایع موجود در دستور غذا را تقریباً نصف کنید. این شامل سوپ ها، خورش ها و سایر دستور العمل هایی است که از آب به عنوان ماده اصلی استفاده می کنند.

از ادویه کمتر استفاده کنید

پختن غذا در مایکروویو طعم ادویه هایی را که بیشتر استفاده می کنید به شما نشان می دهد، بنابراین نیازی به نمک و ادویه زیاد ندارید. برای تنظیم دستورالعمل ها، نمک و چاشنی کمتری نسبت به سایر دستور العمل ها اضافه کنید. قبل از سرو غذا طعم آن را تست کنید و در صورت لزوم ادویه بیشتری اضافه کنید.

زمان پخت خود را یک چهارم تغییر دهید

همچنین غذا را سریعتر از روش های دیگر طبخ می کند، بنابراین باید زمان پخت را برای دستورهای غیر مایکروویو تنظیم کنید. یک قانون خوب این است که زمان پخت را یک چهارم کاهش دهید. بعد از این مدت زمان پخت غذا را تست کنید و در صورت نیاز زمان بیشتری اضافه کنید. مثلا اگر پخت مرغ 2 ساعت طول می کشد، آن را به نیم ساعت تا 40 دقیقه در مایکروفر تغییر دهید.

از روغن برای سرخ کردن غذاها استفاده نکنید

هنگام پختن دستورهایی که برای سایر روش‌های پخت طراحی شده‌اند، ممکن است مجبور شوید تنظیماتی برای پخت آن‌ها در مایکروویو انجام دهید. این شامل حذف روغن از دستور العمل هایی است که نیاز به سرخ کردن گوشت یا سبزیجات در تابه حاوی روغن دارد. غذاها در مایکروویو مانند تابه سرخ یا ترد نمی شوند، بنابراین روغن ضروری نیست و ممکن است طعم غذا را تغییر دهد.

مایکروویو

آشپزی مدرن با ماکروویو

زندگی در عصر فعلی با سرعت زیادی درحال گذر است و اگر کسی بخواهد از سرعت روزگار جا نماند باید دست به دامان تکنولوژی و فناوری شود. مدت ها است که دیگر از آشپزی سنتی در خانه ما ایرانیان کم رنگ شده است اغلب مردم طرفدار آشپزی مدرن شده اند که در آن از انواع و اقسام وسایل تک کاره و یا چندکاره برقی برای افزایش سرعت و حتی و دقت در خرد کردن،رنده کردن،کوبیدن ،همزدن و … مواد غذایی استفاده می شود که مایکروویو و غذاساز یکی از همین محصولات کمک دهنده بحساب می آید.

پخت غذاهای خاص

پخت غذاهای خاص توسط مایکروویو نیاز به رعایت چند نکته دارد:

گوشت را با قدرت متوسط بپزید

پخت گوشت در مایکروفر امکان پذیر است اما باید تنظیمات آن را به درستی تنظیم کنید. اجازه دهید گوشت به دمای اتاق برسد و سپس آن را خشک کنید تا رطوبت اضافی آن گرفته شود. در صورت تمایل با کمی نمک و فلفل مزه دار کنید. گوشت را در ظرف مخصوصی در مایکروویو قرار دهید و به مدت پنج تا هفت دقیقه روی متوسط بپزید. در طول زمان پخت، گوشت را یک بار برگردانید. برای سرخ کردن گوشت از روغن استفاده نکنید، زیرا مایکروویو نمی تواند غذا را سرخ کند.

آجیل بو داده

بهتر است آجیل را در مایکروویو برشته کنید تا در تابه. آجیل ها را در یک لایه روی یک ظرف قابل استفاده در مایکروویو پخش کنید. آجیل ها را روی حرارت زیاد به مدت شش تا هشت دقیقه برشته کنید، اما هر دقیقه مایکروویو را خاموش کرده و هم بزنید. آجیل های کوچکتر، مانند پسته، ممکن است در شش دقیقه آماده شوند، اما آجیل های بزرگتر، مانند گردو، ممکن است بیشتر طول بکشد. پخت گردو ممکن است بیش از 10 دقیقه طول بکشد و در صورت لزوم زمان بیشتری را اضافه کنید

برنج را به مدت 9 دقیقه بپزید

یک فنجان (195 گرم) برنج را بشویید. برنج آبکش شده را به یک ظرف مخصوص مایکروویو منتقل کنید. به اندازه ای آب اضافه کنید که یک اینچ (2.5 سانتی متر) برنج را بپوشاند. روی ظرف را با درب یا فویل بپوشانید و برنج را به مدت 9 دقیقه در مایکروویو قرار دهید. بعد از نه دقیقه، اجازه دهید برنج سه دقیقه قبل از سرو در مایکروویو بماند.

غذاها را با قدرت کم یخ زدایی کنید

برای یخ زدایی ایمن مواد غذایی منجمد مایکروویو ایده آل است. غذای منجمد خود را در یک بشقاب مخصوص در مایکروویو قرار دهید و با استفاده از تنظیمات یخ زدایی آن را یخ زدایی کنید. تنها با استفاده از 30 تا 40 درصد انرژی غذا را گرم می کند و به جای پختن غذا، یخ را آب می کند. یخ زدایی به 7 تا 8 دقیقه در هر 500 گرم غذای منجمد نیاز دارد.

مایکروویو

بخارپز کردن سبزیجات در مدت زمان کوتاه: 

دستگاه مایکروویو برای بخارپز کردن سبزیجات و سایر غذاها ایده آل است. سبزیجات خود را به تکه های مساوی برش دهید. تکه ها را به همراه یک قاشق غذاخوری (15 میلی لیتر) آب در یک ظرف مایکروویو قرار دهید. ظرف را با درب کمی باز یا حوله مرطوب بپوشانید. سبزیجات را به فاصله دو دقیقه در مایکروویو قرار دهید تا پخته شوند.

 

مقاله های پیشنهادی

دیجیتال مارکتینگ

مقالات مفید گردشگری تاریخی

نگاهی به اصفهان قدیم

1400-05-31خانه وخانه داری

آشنایی و نگهداری گیاه فیکوس لیراتا

1402-07-25فروشگاه ارگ

فروشگاه لوازم جانبی آداک همراه

1400-06-13اصفهان گردی گردشگری تاریخی

مناره های اصفهان

1400-06-01اصفهان گردی گردشگری تاریخی

نگاهی به مکان های تاریخی اصفهان

1400-06-02گردشگری تاریخی

میراث فرهنگی اصفهان و فرهنگ عامه

1400-06-02

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *