گردشگری تاریخی

پل های معروف جهان را بشناسیم

پل های معروف جهان را بشناسیم

امروزه در بسیاری از شهر های بزرگ دنیا، پل های زیبا و با شکوهی وجود دارند که علاوه بر جنبهٔ ارتباطی از لحاظ شهرت ، زیبایی و معماری حائز اهمیت نیز هستند.حتی برخی از این پل ها اینقدر مشهور شده اند که به سمبل و نماد یک شهر تبدیل شده اند.

بررسی پل های معروف جهان که هر کدام به دلیل خاصی معروف شده اند.

 امروزه علاوه بر نقش های کاربردی پل ها، هنر نیز با آنها ترکیب شده و پل ها را به نماد و سنبل شهر ها تبدیل کرده است.در این مقاله مجله ارگ با برخی از زیبا ترین ها و معروف ترین پل های جهان آشنا خواهیم شد.

پل تاور بریج، لندن

پل تاور بریج لندن، یکی از پل های معروف جهان و نماد شهر لندن است. تاور بریج روی رودخانهٔ تایمز ساخته شده و با معماری زیبا و مشهورش یکی از معروف ترین پل های جهان است.

در سال 1894تکمیل شده و به خاطره بریج لندن که این پل در نزدیکی اش واقع شده به نام تاور بریج یا پل لندن شناخته میشود. این پل نمادین در دو طبقه ساخته شده است که طبقهٔ پایین برای تردد ماشین ها و طبقه بالا برای عبور رهگذران در نظر گرفته شده است. 

بیش از 432 کارگر در ساخت این پل مشارکت داشته اند و بیش از ۷۰۰۰۰تن بتن به عنوان پایه ها و نگهدارنده های برج در بستر رودخانه، ریخته شده است. تاور بریج ۲۴۴متر طول دارد و هر یک از برج ها هم ۶۵متر ارتفاع دارند و در دو طرف پل قرار گرفته اند.

پل گلدن گیت

گلدن گیت در شهر سن فرانسیسکو،  قرار گرفته است وبر روی خلیج گلدن گیت قرار دارد واین شهر را به شمال کالیفرنیا متثل مینماید. 

از سال 1937 تا کنون فعال بوده  تا سال 1964  عنوان بزرگترین پل معلق جهان را به نام خود دارد این پل یکی از جاذبه های گردشگری و توریستی مشهور و همچنین نماد و سنبل این شهر به شمار می رود. جالب است که بدانید این پل به رنگ قرمز-نارنجی روشنی نقاشی شده است تا در میان مه به خوبی قابل دیدن باشد. 

 معماری بی نظیرش  یکی از جاذبه های سانفرانسیسکو محسوب میشود و سبک معماری وپیشرفته آن با توجه با زمان ساختش یعنی حدود هشتاد سال پیش همچنان بینظیر و شگفت انگیز است. 

طول این پل در مجموع 1300متر است و وزن به طور کلی حدود 887000  تن است .دو برج در دو طرف این پل با ارتفاع حدودی 228 متر نقش ستونهای پل ونگهدارنده کابل ها میباشند.

پل بندرگاه سیدنی

پل بندرگاه سیدنی که به نام پل هاربر هم شهرت دارد، یکی دیگر از معروف ترین پل های جهان است. پل  هاربر برای مرتبط کردن ساحل شمالی با منطقه مرکزی شهر ساخته شده و در شهر سیدنی استرالیا قرار گرفته است.

هاربر در سال ۱۹۳۲ افتتاح شد و بزرگترین پل قوسی فولادی در دنیا به حساب می آید. با توجه به دمای هوا ، این پل تا ۱۸سانتی متر هم منقبض و منبسط می شود.

این پل که یکی از معروف ترین پل های جهان است علاوه بر مسیر تردد اتومبیل ها ، یک ریل راه آهن ، مسیری برای دوچرخه سواری و مسیری نیز برای تردد عابران پیاده را دارا است.

پل هاربر به دلیل ظاهر عجیب و غریبش به “جالباسی” هم شهرت پیدا کرده است. این پل نیز به نماد و سنبل شهر سیدنی معروف شده و در بسیاری از عکس ها و پستر های مرتبط با این شهر دیده می شود. پل هاربر در سال ۱۹۳۲ و پس از ۸سال تکمیل و به روی عموم مردم گشوده شد.

تعریف صنعت گردشگری ایران

پنج بهشت گرمسیری دنیا که زوج ها حتما باید به آنها سفر کنند

پل بروکلین ، نیویورک

پل بروکلین هم یکی دیگر از دیدنی ترین و معروف ترین پل های جهان است که دو بخش بروکلین و منهتن نیویورک را به یکدیگر متصل میکند.در سال ۱۸۸۳ افتتاح شد و قدیمی ترین پل معلق در ایالت متحده محسوب می شود.

 بروکلین امروزه یکی از جاذبه های مشهور توریستی است که با پس زمینه محل منهتن به سنبل و نماد این شهر مشهور شده است.

یک مهندس معمار آلمانی به نام جان اگستوس روبلینگ و به کمک ۶۰۰ کارگر ساخته شده و برای ساخت این پل نمادین از ۶۱۱۴ مصالح و بتن استفاده شده است.

پل چارلز ، پراگ

پل چارلز درکشور جمهوری چک قرار گرفته و یکی از قدیمی ترین پل های اروپا همچنین از معروف ترین پل های جهان به شمار می آید. 

ساخت پل چارلز در سال ۱۳۵۷ آغاز شده است اما در قرن ۱۵ بود که ساخت این پل تکمیل و نهایی شد.این پل بر فراز رودخانه والتاوا در پراگ ساخته شده و بخش قدیم شهر را به قلعهٔ پراگ متصل می کند. 

امروزه یکی از جاذبه های گردشگری و توریستی شهر پراگ محسوب می شود. طول این پل ۶۲۱متر و عرض آن ۱۰ متر است و به دلیل ظاهر سنگی اش گاهی به آن پل سنگی یا چل پراگ میگویندبا این حال از سال ۱۸۷۰ این پل رسما به نام “پل چارلز” شناخته میشود.

 

شهرهای توریستی ایران

تعریف صنعت گردشگری ایران

بندرچابهار بهشت گمشده ایران

گردشگری و صنعت گردشگری در ایران

پل اکاشی کای کیو ، ژاپن

 

یکی دیگر از معروف ترین پل های جهان در کشور ژاپن قرار گرفته است. پل اکاشی کای کیو بر فراز تنگه اکاشی ساخته شده و یکی از طولانی ترین پل های جهان است. این پل معلق توسط چهار ستون پشتیبانی و نگه داشته میشود و اغلب به عنوان “پل مروارید” نیز شناخته می شود.

اکاشی کای کیو یکی از مستحکم ترین و بلند ترین پل های معلق در جهان است و حدود ۴کیلومتر طول دارد.

این پل شهر کوبه و ایوایا را به یکدیگر مرتبت میکند و با شش لاین یکی از پل های عریض دنیا هم به حساب می آید.ساخت این پل معلق در سال۱۹۸۸ شروع شده و کار ساخت پل اکاشی کای کیو در حدود ده سال طول کشیده است

.

پل طیعت تهران

پل طبیعت، یکی از نمادهای شهر تهران، منظره ای بی نظیر از پاییتخت ایران را در اختیارتان قرار می دهد.با وجود فضا و امکاناتی همچون کافه ها و رستوران ها، می توانید لحظاتی را بر روی این پل خوش بگذرانید و با عکاسی و گرفتن سلفی،این لحظات را برای همیشه ثبت کنید.

پل طبیعت، بزرگترین و اولین پل غیر خودرویی ایران و بزرگترین در خاور میانه است این پل سه طبقه در منطقه عباس آباد تهران قرار دارد و دو پارک اصلی پاییتخت را به یکدیگر متصل می کند با ساختاری منحصر به فرد،این پل برنده جوایز بین المللی بسیاری مانند جایزه معماری آقاخان 2016 شده است و به عنوان یکی از نمادهای شهری شناخته می شود.

وقتی بر روی این پل ایستاده و به اطراف نگاه می کنید می بینید که شاهراه های اصلی تهران چون اتوبان مدرس،همت و حقانی زیر پایتان قرار دارد.همچنین، می توانید منظره زیبای پارک طالقانی،فانوس دریایی پارک بنادر،برج پرچم،برج های آتش در پارک آب و آتش و گنبد مینا را تماشا کنید.به سمت افق نگاه کنید،کوهستان های جنوبی رشته کوه البرز و کوه دماوند را مشاهده خواهید کرد.

تاریخچه فرهنگ و هنر در اصفهان

مکان های دیدنی اطراف اصفهان

دیدنی ها و مکان های گردشگری اصفهان

پل های تاریخی اصفهان را بهتر بشناسیم

پل بسفر استانبول از پلهای معروف جهان

پل بسفر راه ارتباطی بین دو قاره آسیا به اروپا است که از دیدن این پل شگفت زده خواهید شد پل بسفر استانبول جزع بزرگترین پلهای جهان به حساب نمی آید اما موقعیتی که دارد مسافران وگردشگران را شگفت زده خواهد کرد

بخش اصلی این پل در سال 1973 تکمیل شد و پل بسفر استانبول با طول 1510 متر طول و39 متر عرض در فاصله 64 متری از سطح دریا ساخته شده است .

پیشنهاد میکنیم اکر به استانبول سفر کردید دیدن وگذر از این پل فراموش نشود

پل ناپو شانگهای

در شانگهای چین پل زیبایی به نام ناپو وجود دارد وویژگیهای خاص این پل را در پلهای معروف جهان قرار داده است  با سازه فولادی که در ساخت این پل از فولاد کابل، بتون و تیرهای کامپوزیت استفاده شده است واز آنجایی که این پل به صورت مارپیچ ساخته شده است جزع طولانی ترین پلهای دنیا به حساب می آید .

این پل در سال 1988 آغاز ودرنهایت در سال1991 بروی روخانه هانگپو به ارتفاع 150 ساخته و به پایان رسیده است .

مقاله های پیشنهادی

بیشتر بدانید

نگاهی به اصفهان قدیم

1400-05-31

نگاهی به مکان های تاریخی اصفهان

1400-06-02

میراث فرهنگی اصفهان و فرهنگ عامه

1400-06-02

معرفی بهترین غذاهای سنتی اصفهان

1400-06-24

آشنایی با مشاهیر اصفهان

1400-06-31

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *